Dopasowanie okularów - zerówki, komputer, samochód.

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Dopasowanie okularów - zerówki, komputer, samochód.

Postprzez gooti » Śro Lis 15, 2017 11:02

Dzień dobry,

na wstępie chciałbym przeprosić za problem - z reguły staram się być samodzielny i podejmować decyzje poparte znalezionymi informacjami, w tym przypadku jest niestety inaczej.

Śmiało mogę stwierdzić, że dziennie spędzam przy komputerze grubo ponad 10h, jak do tej pory nie wystąpiły u mnie 'poważniejsze' problemy z tym związane - 0 w lewym i 0 w prawym oku. Z tych mniej poważnych to pieczenie oczu, lekki światłowstręt, bóle głowy - to się zdarza przy końcu tygodnia, a w weekend oczy ładują baterie - okulistka radziła krople (?!).

Jestem typem, który zdecydowanie woli zapobiegać niż leczyć, dlatego chciałbym zaopatrzyć się w jakąś parę okularów, które pomogą mi ten wzrok dodatkowo zabezpieczyć. W związku z tym w zeszły weekend zwiedziłem około 30 krakowskich salonów optycznych, gdzie dowiedziałem się, że moje potrzeby mogą zaspokoić szkła z antyrefleksem i filtrem światła niebieskiego, które to w zależności od salonu wahały się w granicach 400-500zł.

Z tego dalej wynikł fakt, że postanowiłem pogłębić swoją wiedzę w internecie - tam trafiłem najpierw na Państwa szkła 'Izoplast 1.5 z powłoką BLUE BLOCKER dla KIEROWCÓW', których cena jest bardzo atrakcyjna. Jak się jednak okazało soczewki te nie nadają się do pracy przy komputerze. Szukałem dalej i trafiłem na 'EasyWork PAL', ale okazało się, że żadne z serii 'do pracy przy komputerze' nie nadają się do używania w samochodzie.

Szukałem dalej i znalazłem 'Izoplast 153 TRV Ideal Max Blue UV', które wydają się być uniwersalniejszą wersją tego co opisałem wcześniej - nadmienię jeszcze, że faktycznie powinny mi one służyć głównie do pracy z komputerem, ale jeśli nie jestem zmuszony, a bardziej chcę wydać pieniądze na okulary to wolałbym dołożyć więcej, a móc korzystać między innymi z tej powłoki antyrefleksyjnej prowadząc samochód. Tylko tutaj pojawia się inny problem - na tym właśnie forum znalazłem kilka postów z których wynika, że w tych szkłach pojawiają się jakieś dziwne odbicia - czy ten problem dalej występuje? Czy może w czasie kiedy pojawiały się tamte posty tym szkłom brakowało powłoki antyrefleksyjnej?

Jeśli 'Izoplast 153 TRV Ideal Max Blue UV' nie są idealnie nadającymi się dla mnie soczewkami, to bardzo bym prosił o jakąś sugestię co wybrać.
gooti
Nowicjusz

Re: Dopasowanie okularów - zerówki, komputer, samochód.

Postprzez abc » Wto Lis 21, 2017 15:56

Rozumiem, że rozważając różne rozwiązania, ciągle poruszamy się w zakresie soczewek o mocy 0,00 dptr. Jeżeli tak, to:
- powłoka antyrefleksyjna powoduje zmniejszenie odbić na powierzchniach soczewek, poprawiając jakość obrazu. Szczególnie ma to znaczenie w warunkach dużego kontrastu, a więc wieczorem, w zaciemnionych pomieszczeniach, dla odbić od tylnej powierzchni soczewek. W zależności od rodzaju powłoki odbicia te likwidowane są w różnym stopniu, pozostawiając jakiś poziom tzw. odbicia resztkowego. Tylko w jednym przypadku odbicia resztkowe są równe zeru i to na obu powierzchniach – gdy w ogóle nie ma soczewek. Po co panu zerówki w samochodzie z najlepszym nawet antyrefleksem? Bez soczewek obraz będzie zawsze najlepszy. O jakości obrazu w samochodzie będzie decydowała jakość i czystość szyby samochodowej, a nie pana „zerówek”.
- blokowanie światła niebieskiego przy pracy z monitorami, ma chronić przed zaburzeniami rytmu biologicznego. Światło niebieskie pobudza do aktywności i gdy wieczorem, czy w nocy pracuje się z monitorem, emitowane niebieskie światło wprowadza warunki jak dla pory dziennej aktywności. Dlatego trzeba je wyeliminować bo w nocy mamy porę snu, a nie aktywności. Fajne tłumaczenie? W takim razie bez tego światła niebieskiego nie będziemy pobudzeni, raczej będzie się nam chciało spać. Również w dzień będziemy senni i trochę „przymuleni”!! O to chodzi? Dodatkowo spowoduje to zmianę postrzegania barw. Współczesne monitory na tyle mało emitują tego światła, że moim zdaniem nie ma co sobie głowy zawracać.
- światlo niebieskie eliminowane jest przez odbicie światła o określonej długości fali. Z jednej strony wprowadzamy powłokę antyrefleksyjną (przeciwodbiciową), a drugiej zwiększamy odbicie światła, powodujące widoczne i jak pan sam zauważył, przeszkadzające niektórym użytkownikom, dziwne odbicia.
Moim zdaniem szkoda kasy i czasu, ale to moja osobista opinia, z którą na pewno wielu się nie zgodzi, w tym również z tego powodu, że „pecunia……….”
abc
Stały bywalec

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości