Rozstaw żrenic

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Re: Rozstaw żrenic

Postprzez Madzik » Pon Paź 21, 2013 18:21

Witam,
Mam taki problem- okulista podczas wizyty nie mierzyl mi rozstawu zrenic. Przy zamawianiu nowich szkiel nie zrobil tego tez optyk. Dawno juz nie zmienialam szkiel wiec zapomnialam w ogole o istnieniu przyrządu ze swiatelkiem. Oczy zaczely mnie bolec, jakby ciagnac do wewnatrz. Bardziej lewe wiec skupilam sie na nim. Kolejna wizyta u okulisty nie przyniosla zadnych zmian co do dioptrii ale zasugerowal sprawdzenie rozstawu zrenic. Okazalo sie,ze okulary mialy zly rozstaw,wyszlo na jaw,ze nie zostal zmierzony moj rozstaw zrenic. Zareklamowalam okulary,zmierzono rozstaw (60) na poczekaniu wyrobiono nowe szklo lewe-bo to oko gorzej sie "czulo". Po kilku dniach w nowych okulalarch zaczelo ciagnac prawe oko.
Wrocilam do optyka chcac zmienic prawe szklo(ktoro uprzednio bylo robione na zamowienie,jest cylindryczne). Optyk zmierzyl moj rozstaw, rozstaw okularow i powiedzial ze tu i tu jest 60 i nie ma podstaw do dalszej reklamacji.
Dlaczego wiec mam dyskomfort w widzeniu? Czy to mozliwe,ze zmiana jednego szkla wystarczyla zeby "zlapac"dobry rozstaw szkiel? Jestem laikiem i nie wiem wlasciwie co robiono z tym szklem, co to jest centralizacja soczewek itp. Prosze o pomoc.
Madzik
Nowicjusz

Postprzez t.bednarski » Wto Lut 11, 2014 13:38

Rozstaw źrenic mierzony przez lekarza określa inny parametr położenia osi obrotu oka a optyk musi określić położenie osi obrotu oka z uwzględnieniem opraw okularowych wybranych przez klienta.
t.bednarski
Nowicjusz

Postprzez weezie » Śro Cze 18, 2014 11:30

Mam pytanie odnośnie rozstawu źrenice. Przez 4 lata nosiłam okulary z rozstawem 69 pomimo iż jak się dowiedziałam ostatnio mój rozstaw to 62 mm. Na ile mogło to wpłynąć na mój wzrok? Mam astygmatyzm i noszę minusy. Czy pozostać przy okularach z rozstawieniem 69 czy zmienić na mniejszy? Czy to czymś grozi? Co będzie zdrowsze dla moich oczu?
weezie
Nowicjusz

Postprzez mfra » Czw Cze 26, 2014 11:03

Pytanie do Pani w drugim temacie. Zmiana z 69 na 62 jest praktycznie niemożliwa (chyba, że była uszkodzona gałka oczna) - ktoś popełnił bardzo duży błąd.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez Marcepan » Wto Maj 16, 2017 11:40

abc napisał(a):
> [quote]To dlaczego jest mowa o 4 mm tolernacji ?[/quote]
> Bóg to wie na pewno, a czy autor normy, to nie jestem pewien.
> Prawdopodobnie przyjęto wartość (z pewnym wsp. bezpieczeństwa), dla której
> w większości przypadków nie zauważono negatywnych skutków wywołanego efektu
> pryzmatycznego. O wiele bardziej dyskusyjny niż wartość dopuszczalnej
> odchylki centrowania, jest fakt dopuszczenia w normie zbyt szerokiego
> ustawienia środków soczewek w okularach do dali z ujemnymi soczewkami.
> Praktycy wiedzą, że takie ustawienie prawie zawsze jest powodem dyskomfortu
> i odrzucenia korekcji. Dlatego napisałem:
> [quote]prawdziwa tolerancja jest osobnicza i zależy od właściwości i stanu
> układu wzrokowego. Może być zarówno znacznie większa jak i znacznie
> mniejsza.[/quote]

Witam,

drodzy użytkownicy, mam gorącą prośbę. Szukam i szukam i znaleźć nie mogę normy, która mówi o dopuszczalnych tolerancjach środków optycznych dla okularów do bliży jak i do dali. Bardzo proszę o pomoc. W internecie znalazłem jedynie tabelę z dokładnymi wartościami, ale mam mnóstwo wątpliwości co do niej... Ponieważ z tabeli, którą znalazłem jasno wynika, że w przypadku okularów do czytania z odległości 35 cm, mocy +1,00D i rozstawie źrenic do dali 62 mm, środki optyczne soczewek w okularach do czytania mogą znajdować się pomiędzy 57,2-67mm. Rozstaw mam 62 mm, a środki soczewek (zgodnie z tolerancją) mogą znajdować się w odległości aż 67mm???? Nie wierzę...

Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Marcepan
Nowicjusz

Poprzednia

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 1 gość