Rozstaw żrenic

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Re: Rozstaw żrenic

Postprzez gość » Pią Kwi 20, 2012 11:20

Czy dobrze rozumiem , że ustawienie środków żrenic w poziomie mierzone jest pulpilometrem ? a jak jest dokonany pomiar w pionie ?
gość

Postprzez LEMUR » Pią Kwi 20, 2012 11:50

gość napisał(a):a jak jest dokonany pomiar w pionie ?

tzw wysokosc montazowa oznaczana jest po prawidlowym dopasowaniu opraw okularowych i powinien byc dla wszystkich soczewek wyznaczony sredek obrotu galki ocznej - bo to jeden z wytycznych jakie przyjmuje "konstruktor" soczewek. Wieksze znaczenie (mniejsza tolerancja) dla soczewek w konstrukcji asferycznej (one nie toleruja bledow montazowych), soczewki w konstrukcji sferycznej juz mniej, dlatego czesto mozna sie spotkac przy niewielkich mocach z brakiem oznaczania srodka obrotu galki ocznej lub nawet oznaczenia w "normalnym" ulozeniu.

Pomijam tutaj przypadki, w ktorych producent "markuje" soczewki i wyznacza czy przy normalnym ulozeniu czy na srodku obrotu galki ocznej, acz kowliek te soczewki i tak maja konstrukcje asferyczna (progresywne, typu office)
pozdrawiam
LEMUR
Awatar użytkownika
LEMUR
Stały bywalec

Postprzez gość » Pią Kwi 20, 2012 12:44

Czyli dokonywany jest zawsze pomiar tylko poziomy rozstawu żrenic , a pionowy to sprawa producenta soczewek ? Czy przyjmując zlecenie na wyrobienie szkieł optyk ma dokonać jakieś inne pomiary poza pomiarem pulpilometrem ?
gość

Postprzez LEMUR » Pią Kwi 20, 2012 13:12

Rozstaw zrenic (jest tylko horyzontalnie), gdyz to odleglosc pomiedzy nimi.
W pionie mozna okreslic wysokosc. Tak jak napisalem. Rozstaw zrenic jest bardzo istotny - im wieksza moc soczewek tym roznica pomiedzy zamontowaniem soczewek (srodkow optycznych) a rozstawem zrenic bardziej dokuczliwa (efekt pryzmatyczny) co juz zostalo opisane

Wysokosc montazowa - juz pisalem, ze przy konstrukcji sferycznej czesc pomija to przyjmujac os symetrii opraw lub montujac np. 2-4mm powyzej osi symetrii, jezeli soczewki maja konstrukcje asferyczna, wtedy MUSI byc wyznaczony srodek obrotu galki ocznej.

O producencie to pisalem, ze aby zaprojektowac soczewke okularowa MUSI przyjac pewne kryteria w jakiej ta soczewka bedzie "funkcjonowac" zaklada wiec ze montowana bedzie na osi obrotu galki ocznej bo to jeden z warunkow. To czy beda problemy z adaptacja czy nie - to na to wplywa wiele czynnikow - natomiast przy soczewce o konstrukcji asferycznej - nie wybaczy bledow montazowych
pozdrawiam
LEMUR
Awatar użytkownika
LEMUR
Stały bywalec

Postprzez gość » Pią Kwi 20, 2012 14:18

No tak tylko ja jeszcze się nie spotkałam , żeby w jakimkolwiek zakładzie optycznym okreslali mi wysokość. Jedynie co to mierzono pulpilometrem.
gość

Postprzez LEMUR » Pią Kwi 20, 2012 14:24

gość napisał(a):No tak tylko ja jeszcze się nie spotkałam , żeby w jakimkolwiek zakładzie optycznym okreslali mi wysokość. Jedynie co to mierzono pulpilometrem.

lepiej przy konstrukcji sferycznej nie okreslic wysokosci - niz nie okreslic rozstawu zrenic - z dwojga zlego ;)
pozdrawiam
LEMUR
Awatar użytkownika
LEMUR
Stały bywalec

Postprzez abc » Pią Kwi 20, 2012 14:28

Dla prawidłowego montażu konieczne są pomiary położenia źrenic – poziome i pionowe oraz odległość soczewki od oka (dla mocy > 5,00 dptr.). Technik pomiaru pionowego położenia źrenic w oprawie i odległości soczewek od oka jest kilka, ale pan prawdopodobnie doświadczył tych najczęściej stosowanych, tzn. na oko, bo najczęściej nikt tych pomiarów nie wykonuje i montuje sobie np. 2 - 4 mm wyżej. A niby dlaczego akurat tak? Soczewki powinny być zawsze centrowane zgodnie z zasadą jaką przyjęto przy projektowaniu ich konstrukcji. Uchybienie tej zasadzie (w pewnych granicach) przy małych mocach soczewek nie powoduje dramatycznych zaburzeń w widzeniu i stąd często specyfikowanie pionowego położenia jest zaniedbywane, ale nie jest to prawidłowe. Natomiast zawsze istotna jest różnica położenia pionowego środków optycznych soczewek, ponieważ ona wywołuje trudne do zaakceptowania efekty pryzmatyczne i stąd w normie specyfikowane jest nie położenie pionowe środków optycznych soczewek w stosunku do źrenic, ale różnica położenia środków obu soczewek okularach.
abc
Stały bywalec

Postprzez gość » Pią Kwi 20, 2012 14:55

Odwiedziłam już kilka zakładów optycznych i nikt pionowego położenia źrenic nie mierzył. Moc mam dość sporą ( powyżej -5 ) i chciałabym aby szkła były prawidłowo zamontowane. Czy może ma ktoś namiary na zakład optyczny w okolicach Poznania , gdzie takie fachowe pomiary wykonują ? Bo takie mierzenie na oko moim zdaniem do niczego dobrego nie prowadzi.
gość

Postprzez abc » Pią Kwi 20, 2012 15:06

Przepraszam, że przypisałem Pani płeć pozostałą. Poznań to kolebka polskiej optometrii. Muszą tam pracować osoby, które wiedzą co i jak należy zrobić. Trzeba poszukać. Najlepiej wejść i zapytać wprost czy wykonują takie pomiary.
abc
Stały bywalec

Postprzez gość » Pią Kwi 20, 2012 15:12

Nic nie szkodzi. A proszę mi jeszcze jedną rzecz wytłumaczyć. Przy dużej wadzie prawidłowy rozstaw jest bardzo istotny. To dlaczego jest mowa o 4 mm tolernacji ?
gość

PoprzedniaNastępna

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości