Rozstaw żrenic

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Rozstaw żrenic

Postprzez heidi » Śro Maj 26, 2010 13:43

Zawsze miałam wystawiana recepte na okulary z rozstawem 65 mm - wg pomiaru lekarza, recznego. Inny lekarz mierzył ręcznie i wymierzył - 63 mm.Ostatnio optyk zmierzył mi rozstaw jakims urzadzeniem - przyłożył do oczu i miałam patrzeć na czerwony punkt. Pomiar wyszedł 58 mm. Przecież to ogromna róznica.

Muszę teraz zrobic nowe okulary i nie wiem czy to będzie mialo wpływ na jakośc widzenia, tzn, czy będę miała problem z dostosowaniem. Wade mam dużą ( - 6 D), więc okulary będa nietanie i nie chciałabym mieć z nimi problemu. A ten rozstaw to myślę ważna rzecz w optyce, zwłaszcza że myśle nad szkłami indeksowanymi.

To któremu pomiarowi ufać?
heidi
Nowicjusz

Re: Rozstaw żrenic

Postprzez mfra » Czw Maj 27, 2010 7:21

Rozstaw źrenic to bardzo ważny parametr do prawidłowego wykonania okularów.
Czy wszystkie pomiary były wykonywane do tej samej odległości patrzenia? Inny będzie rozstaw źrenic do dali (okulary do chodzeania), a inny do bliży (okulary do czytania).

Zły rozstaw źrenic wprowadza przed oko pryzmatyczność, a co za tym idzie oko zaczyna zezować - uciekać w jedną stronę.
Istnieją normy, które jasno określają jaka może być odchyłka centracji przy określonej mocy soczewek.
Przy niewielkich mocach soczewek, dopuszczalne są nawet 1 lub 2 mm rozbieżności między zmierzonym rozstawem źrenic, a wykonanymi okularami (np 65 wg recepty, wykonano 63). Jednak przy takiej mocy jak u Pani, nawet niewielkie rozbieżności między zmierzonym, a zaaplikowanym rozstawem mogą być niebezpieczne dla oczu.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez heidi » Czw Maj 27, 2010 19:33

[quote="mfra"]Rozstaw źrenic to bardzo ważny parametr do prawidłowego wykonania okularów.
Czy wszystkie pomiary były wykonywane do tej samej odległości patrzenia. Inny będzie rozstaw źrenic do dali (okulary do chodzeania), a inny do bliży (okulary do czytania).

Dziekuję za tak szybka odpowiedź :).

Nie wiem dla jakiej odległości patrzenia był pomiar. Pomiar wykonywany przez okuliste robiony byl taka miarka, miałam patrzeć wprost na lekarza chyba, a tym urzadzeniem to patrzyło się jak przez lornetkę.

Ogólnie - to te okulary mają być "do wszystkiego" - do dali i blizy. Nigdy mi lekarz nie proponował, aby to rozdzielić. Używam tez soczewek kontaktowych.

Na starej recepcie poprzednich okularów z 2003 r dane mam takie: moc - 5,5 D , rozstaw źrenic to 62mm, soczewki szklane,indeks 1,7. Ale roznica 58 a 62 wraz jest duża!

Na moje zdziwienie w róznicy pomiarów lekarzy i urządzenia, optyk odparł, że jak sie upieram, to może zrobić okulary z wcześniejsza odległością źrenic, ale nie bierze za to odpowiedzialności. Ja się nie upieram - ja nie wiem co robic, nie chcę sobie zaszkodzic poprostu.

Z tego wszystkiego wychodzi, że jestem skazana na pomiar maszyny - 58 mm, bo przy tej recepcie okulista nie wstawil odległości żrenic, z góry zakładając, że zrobi to optyk. Nie wiem, czy to jest juz jest w zakresie obowiazku optyka?

Wydaje się, że pomiar maszyny powinien byc dokładniejszy niż pomiar ręką ludzka, ale czy mozliwe, żebym tyle lat miala nieprawidłowy rozstaw zrenic? Z drugiej strony, mniejszy rozstaw przy minusach, to szansa, że okulary bedą ten milimetr ciensze przy skroni...ale zdrowie oczu nalezy przedkładać nad estetyke...
heidi
Nowicjusz

Postprzez abc » Czw Maj 27, 2010 21:39

Pomiaru odległości źrenic można dokonać za pomocą linijki równie dokładnie jak przyrządem, ale trzeba umieć to zrobić.

Pomiar wykonywany przez okuliste robiony byl taka miarka, miałam patrzeć wprost na lekarza chyba

No właśnie - „chyba”. Nie wiedziała pani na co patrzeć i nie wiadomo co właściwie lekarz zmierzył. Tak wykonywane pomiary są na pewno złe. Pomiar wykonany przyrządem u optyka prawdopodobnie jest prawidłowy (to też trzeba umieć zrobić) i pani odległość źrenic do dali jest 58 mm. Wartości powinny być podane dla każdego oka oddzielnie, ponieważ nie zawsze środki źrenic są położone symetrycznie do środka nasady nosa.
optyk odparł, że jak sie upieram, to może zrobić okulary z wcześniejsza odległością źrenic, ale nie bierze za to odpowiedzialności.

Pozostaje mieć nadzieję, że optyk wie co robi. Odległość źrenic i odległości środków optycznych soczewek w pani dotychczasowych okularach, to mogą być dwie różne wartości. Bywa tak, że lekarz pani zmierzył rozstaw 63 mm, optyk 58 mm, a okulary wykonane są na rozstaw źrenic 70 mm. Optyk powinien sprawdzić jak były centrowane soczewki w starych okularach i dopiero wówczas podejmować decyzję co do dalszego postępowania.
Pomiar odległości źrenic jest obowiązkiem optyka, jeżeli badający nie podał tej wartości na recepcie. W przypadku, gdy lekarz napisał odległość źrenic, optyk powinien wykonać okulary zgodnie z wartością podaną przez lekarza. Nawet jeżeli wartość ta wydaje się zła, nie ma pewności czy lekarz nie wpisał innej wartości odległości źrenic (niż rzeczywista) celowo, aby wprowadzić określony efekt pryzmatyczny. Jest to niebywale rzadki przypadek, ale nie można tego wykluczyć. Jeżeli okaże się, że podana przez lekarza odległość źrenic była jednak zła, to jest to jego wina i on powinien zwrócić wszystkie ewentualne koszty związane z wykonaniem nowych okularów. Jeżeli optyk decyduje się centrować soczewki na inną (niż podana na recepcie) oodległość źrenic, to przejmuje odpowiedzialność za wykonane okulary, zarówno finansową jak i za ewentualne skutki zaburzenia pracy układu wzrokowego użytkownika okularów.
Z drugiej strony, mniejszy rozstaw przy minusach, to szansa, że okulary bedą ten milimetr ciensze przy skroni

Niestety. Mniejszy rozstaw to konieczność większej decentracji soczewek, a to - w przypadku soczewek ujemnych - skutkuje większą (a nie mniejszą) grubością krawędzi od strony skroni.
abc
Stały bywalec

Postprzez kretka » Pon Cze 20, 2011 21:52

Mam takie pytanie: Od 10 lat nosze okulary z rozstawem 66 (moc -4,5).
Dzis optyk zmierzyl mi rozstaw zrenic i powiedzial, ze owszem, to jest 66, ale mam asymetryczna twarz, i dla jednego oka jest to 30 i 36, i mam powiedziec, czy chce miec 33 i 33 jak do tej pory, czyli to 66 dzielone na pol, czy 30 i 36.
No i nie wiem, co zrobic - czy noszenie 33 i 33 moze byc grozne dla wzroku? Czy przyzwyczaje sie latwo do 30 i 36? Co wybrac?
kretka

Postprzez mfra » Wto Cze 21, 2011 7:46

Centracja soczewek wg tego co było do tej pory powoduje powstanie pryzmatyczności - około 1,2 prdptr, dla jednego oka z bazą do nosa, dla drugiego do skroni. Oczywiście taka centracja jest nieprawidłowa. Co prawda w Pani przypadku nie jest jeszcze aż tak źle - ma pani taką samą korekcję na oboje oczu, decentracja wynosi po 3 mm, dlatego przymatyczność jest taka sama dla oka prawego i lewego (co do wartości) w związku z czym oczy ustawiają się równolegle (wiekszy problem byłby gdyby oczy ustawiały sie zbieżnie, a największy gdyby ustawialy się rozbieżnie).

Wracając do Pani pytania - może mieć Pani problemy z przyzwyczajeniem się do zmiany PD w okularach na prawidłowy czyli 36 na jedno i 30 mm na drugie oko. Radziłbym raczej stopniowe niwelownie blędnego rozstawu. Proponuję nowe okulary wykonać najpierw z rozstawem np. 34,5 mm na jedno i 31,5 mm na drugie oko, potem, gdy Pani się już przyzwyczai do takiego rozsztawu można kolejne okulary wykonać już wg prawidłowego rozstwau źrenic.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez abc » Wto Cze 21, 2011 8:28

i mam powiedziec, czy chce miec 33 i 33 jak do tej pory, czyli to 66 dzielone na pol, czy 30 i 36.

Cwaniak. Co by nie wybrać, on nie odpowiada, bo klient tak chciał. To optyk jest fachowcem i powinien doradzić, a właściwie sprawdzić i zdecydować jak ma być. Jeżeli nie potrafi lub nie chce tego zrobić, to niech z uwagą dotyczącą różnic w PD odeśle do specjalisty, który zapisał korekcję. Niech specjalista decyduje, a nie użytkownik okularów, ktory najczęściej sie na tym nie zna i jest cały zagubiony. Różnice w jednoocznej odległości źrenic wystepują bardzo często, ale w tym przypadku wydaje się ona trochę za duża. Moim zdaniem może tak być, ale może też być błąd pomiaru. Sprawdziłbym pomiar w innym zakladzie
abc
Stały bywalec

Postprzez gość » Czw Kwi 12, 2012 0:06

Jak prawidłowo powinien zostać wykonany pomiar pupilometrem? Czy należy patrzeć w zielony punkt ? Podczas pomiaru za pierwszym razem patrzałam na ten punkt natomiast przy drugiej próbie spytałam czy mam patrzeć w ten punkt to usłyszałam , że przed siebie. Ten punkt znajdował się jakby nie w centrum lecz poniżej. Łączny rozstaw wyszedł za pierwszym i drugim razem taki sam, ale dla jednego i drugiego oka odczytany został rozstaw jak patrzałam przed siebie a nie w punkt. Czy mogą być jakieś błędy pomiaru ?
gość

Postprzez Adekboss1 » Czw Kwi 12, 2012 17:24

Powinna Pani patrzeć w światełko. Proponuje chwycić urządzenie po bokach żeby się nie chwiało. Po drugie optyk powinien poinstruować co należy robić.

pozdrawiam
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec

Miejscowość: Poznań

Postprzez gość » Sob Kwi 14, 2012 12:59

A jak to możliwe, że wykonując kilkakrotnie pomiary za każdym razem jest inny wynik ? Czy możecie polecić profesjonalny zakład optyczny w Poznaniu , gdzie znają się na rzeczy. Bo jak ktoś do mnie mówi , że jest tolerancja 3 mm to nie jest dla mnie osobą kompetentną. Optyki nie studiowałam a wiem , że to wszystko zależy od wady wzorku. Im wyzsza wada tym ta tolerancja jest mniejsza. I skoro na zleceniu jest podany rozstaw to okulary powinny być na ten rozstaw wykonane.
gość

Następna

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość