Rozstaw żrenic

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Re: Rozstaw żrenic

Postprzez Adekboss1 » Pon Kwi 16, 2012 0:09

Czasami tak bywa, ze w przypadku zbyt dlugiego pomiaru oczy zaczynaja sie inaczej ustawiac (bardziej do nosa). U osob z zezem oczy tez zmieniaja swoje ustawienie. Nalezy wykonac pomiar w momencie kiedy oko nie zezuje np zaslonic jedno oko. Czy ma Pan stwierdzony oczopląs?
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec

Miejscowość: Poznań

Postprzez gość » Pon Kwi 16, 2012 10:27

Nie mam stwierdzonego zeza, ani też oczopląsu. Dlatego dziwią mnie te różne wyniki pomiarów. Łączny rozstaw kształtuje się od 59 do 60,5. A różne wychodzą podziały na oko prawe i lewe.
gość

Postprzez LEMUR » Pon Kwi 16, 2012 11:19

gość napisał(a):Nie mam stwierdzonego zeza, ani też oczopląsu. Dlatego dziwią mnie te różne wyniki pomiarów. Łączny rozstaw kształtuje się od 59 do 60,5. A różne wychodzą podziały na oko prawe i lewe.

Blad pomiaru pupilometrem wynosi +/- 0,5mm. Nalezy go wlasciwie ustawic tak, aby zrenica wyjsciowa urzadzenia byla w zrenicy wejsciowej osoby badanej (krotko mowiac - odleglosc oka od "okulara" powinna byc zalecona przez producenta, do tego ustawienie prawidlowe na nosie osoby badanej (dlatego lepiej sobie przytrzymac aby dobrze "osadzic") a poza tym sama kalibracja urzadzenia. Kolejna sprawa jest czy pupilometr jest dobrze skalibrowany - tzn czy to co pokazuje jest zgodne z umieszczonymi wewnatrz wskaznikami, ktore optyk ustawia na refleks rogowkowy.

Proste urzadzenie a tyle komplikacji ;)
pozdrawiam
LEMUR
Awatar użytkownika
LEMUR
Stały bywalec

Postprzez gość » Pon Kwi 16, 2012 20:08

Rozumiem, że każde urządzenie jest tylko urządzeniem i musi być jakaś tolerancja błędu. Czy to 0,5 jest na łączny rozstaw ? przy pomiarze 3 różnymi pupilometrami wychodziła różnica rozstawu jednego oka aż 1,5 mm.
Kolejna sprawa to błędy montażu. Mi jeszcze się nie zdrzyło aby okulary zostały wykonane na taki rozstaw jak na zlecenu. Zawsze do 1,5 mm różnicy. Biorąc pod uwagę błąd pomiaru i błąd montażu wychodzi spora różnica.
gość

Postprzez LEMUR » Pon Kwi 16, 2012 21:54

jezeli odczyt na wyswietlaczu jest co 0,5mm to tyle wynosi blad pomiaru. Mnie uczono, ze bledy sie sumuja.
pozdrawiam
LEMUR
Awatar użytkownika
LEMUR
Stały bywalec

Postprzez Adekboss1 » Śro Kwi 18, 2012 12:40

No z tym bledem pomiaru to wchodzi w to wiele czynnikow: blad ludzki, niewlasciwy pomiar rozstawu, niewlasciwie zaznaczony srodek optyczny na dioptromierzu, bledu przy wymiarowaniu w procesie szlifowania itp
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec

Postprzez gość » Śro Kwi 18, 2012 21:29

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki to jaka jest właściwie granica błędu przy dużych mocach ponad -5 ? Bo przecież zły rozstaw jest szkodliwy dla oczu.
gość

Postprzez Adekboss1 » Czw Kwi 19, 2012 20:12

Tolerancja koncowa wynosi:
-horyzontalnie (w poziomie) 0,5 pdptr baza skroń, czyli przy mocy sph -5,0 dptr moze to byc 1mm do nosa (1mm mniejszy niz powinno byc)
-wertykalnie (w pionie) 0,25 pdptr, czyli roznica w centracji z tolerancja do 0,5 mm
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec

Postprzez gość » Czw Kwi 19, 2012 20:38

A można tak troszkę prościej ? A u optyka mówią , że do 3 mm ! A jakie mogą być objawy, gdy błąd jest większy ?
gość

Postprzez abc » Czw Kwi 19, 2012 22:03

Dla soczewek -5,00 dptr. tolerancja ustawienia środków optycznych soczewek, w stosunku do położenia środków źrenic, wynosi 4,0 mm (obuocznie), czyli dla np. rozstawu źrenic 64 mm, prawidłowe jest ustawienie środków optycznych soczewek z dokładnością +,- 2,0 mm, czyli w granicach 62 - 66 mm. W pionie dopuszczalna różnica polożenia środkow optycznych soczewek - 5,00 dptr. to 1,0 mm. Tyle teoria, a prawdziwa tolerancja jest osobnicza i zależy od własciwości i stanu układu wzrokowego. Może być zarówno znacznie większa jak i znacznie mniejsza.
abc
Stały bywalec

PoprzedniaNastępna

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 3 gości