Szkła progresywne - problemy z widzeniem

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Re: Szkła progresywne - problemy z widzeniem

Postprzez wiann » Czw Mar 08, 2012 19:53

Witam,

ja przez cały czas jestem na bieżąco z Waszymi wpisami...

co do mnie, to złożyłam reklamację i czekam na odpowiedź, termin mija 16 marca czyli czekam do końca przyszłego tygodnia....

dam znać, ale nie jestem dobrej myśli po tym, co tu powyżej przeczytałam...

pozdrawiam...
wiann
Nowicjusz

Postprzez alubec » Sob Kwi 07, 2012 11:40

Witam serdecznie.
Noszę okulary progresywne od miesiąca. Pani u optyka poinformowała mnie, że muszę się do nich przyzwyczajać przez conajmniej 3 tygodnie. Mam jednak wątpliwości dotyczące problemów z dobrym widzeniem. Zależało mi bardziej na dali czyli prowadzeniu samochodu, jednak myślę, że jednak jest jakiś błąd w moich olkularach ponieważ w miarę spoglądania na coraz bliższe elementy, pole widzenia jest coraz węższe (na ekranie monitora wyraźnie widzę tylko połowę jego szerokości a czytaną kartkę formatu A4 bez skręcania głowy widzę wyraźnie tylko w 1/3 szerokości a dodatkowo muszę patrzeć nie na wprost tylko ze skręconą głową w prawo tak jakbym czytał na prawym brzegu tej kartki. To, że muszę zadzierać głowę przed komputerem mi nie przeszkadza bo nie kupiłem tych okularów do komputera ale przeszkadza mi wąskie pole widzenia i to skręcanie głowy w prawo. Na szkłach widać, że znaczniki, które są przy noskach są na prawym szkle o około 5mm niżej oraz około 3mm bliżej nosa niż na prawym. Może to jest przyczyna. Ja co prawda mam trochę niesymetryczną twarz ale wada wzroku jest typowa: OL i OP dal - 1,75 a bliż - 3,5 więc może optyk mnie źle wymierzył? Proszę o poradę zanim pójdę do optyka. Pozdrawiam.
alubec
Nowicjusz

Postprzez abc » Nie Kwi 08, 2012 21:16

w miarę spoglądania na coraz bliższe elementy, pole widzenia jest coraz węższe

Niestety tak jest w soczewkach progresywnych, że pole ostrego widzenia w obszarze pośrednim i do bliży zmniejsza się. Efekt ten zależy od wielu czynników, ale może być znacznie zwiększony przez nieprawidłowy montaż soczewek. I taki przypadek jest chyba w pana okularach.
znaczniki, które są przy noskach są na prawym szkle o około 5mm niżej oraz około 3mm bliżej nosa niż na prawym.

Czy powinno być „…niż na lewym…”?
Jeżeli tak, to gdyby przyjąć, że soczewka oka prawego jest prawidłowo zamontowana w poziomie, ale 5 mm za nisko, a soczewka lewa jest wstawiona o 3 mm za szeroko, ale prawidłowo w pionie, to pole ostrego widzenia dla odległości monitora zmniejszy się o około 30%. Natomiast do czytania to zmniejszenie może być większe, aż do około 37%. Jego szerokość będzie rzeczywiście około 8 cm, przy czym 2/3 tego obszaru będzie po stronie oka lewego, co wymusza wyrównawczy ruch głową w prawo. Podobny efekt wyrównawczego ruchu głową będzie musiał być w obszarze odległości pośrednich. Wszystko by się zgadzało i tak to prawdopodobnie jest z pana okularami. Nie znam dokładnych parametrów konstrukcyjnych soczewek i odchyleń montażowych, a więc podane wartości mogą być nieco inne, ale w przybliżeniu tak to będzie. Jeżeli rzeczywiście tak jest, a wszystko wskazuje na to, że tak, to – moim zdaniem - przyzwyczajanie się nic nie pomoże. Konieczna będzie wymiana co najmniej jednej soczewki.
abc
Stały bywalec

Postprzez alubec » Wto Kwi 24, 2012 13:30

Dzięki za podpowiedź. Oczywiście powinno być: "...niż na lewym". Z Pana podpowiedzi wynika,że optyk albo montażysta się nie popisał. Zastanawiam się teraz czy będą mi robić problemy bo przecież takie soczewki swoje kosztują.
alubec
Nowicjusz

Postprzez zbyh » Pią Cze 15, 2012 21:29

Witam serdecznie, mam podobny problem co mój przedmówca. Bardzo zależało mi na okularach progresywnych ponieważ ciągła zmiana okularów do dali które noszę na co dzień na okulary do czytania, przy wykonywaniu różnych czynności była bardzo uciążliwa.Badanie wzroku miałem wykonane w sprawdzonym zakładzie optriometrii i dodatkowo w zakładzie optycznym gdzie były zrobione okulary progresywne i wyniki wyszły takie same.
Dal. OP [sfera -1.75 ] [cylinder -0,5] [oś 145 ] [PO 35,6 ] [H 19,4]
OL [ sfera -4,0] [OŚ 1,5 ] [ADD 90* ] [PO31,3 ] [ H 21]
Bliż. OP [ sffera + 0,25 ] [ cylinder - 0,5 ] [OŚ 145 ]
OL [ sfera -2,0 ] [ OŚ 1,5 ] [ ADD 90* ]
Problem polega na tym że po ok. miesiącu adaptacji nadal widzę w nich nie zbyt komfortowo , tz. przy nie wielkim ruchu oka w lewo lub prawo widzę już nie wyraźnie, gdy patrzę w dal żeby widzieć lepiej muszę opuścić głowę, przy czytaniu mam bardzo zawężony obszar który mogę swobodnie przeczytać nie obracając głowy, ponadto wydaje mi się że wyraźniej widzę litery gdy minimalnie skręcę głową w lewo. Okulary kupiłem w 50% promocji na szkła "Transitions", zapłaciłem za nie 1000pln + oprawki. Niestety nie wiem nic więcej na temat firmy która produkuję te szkła ( plastyki). Na szkłach widać dwa punkty które nie wiem co oznaczają na jednym bliżej nosa jest napis R5T , a bliżej skroni cyfra 200. Jeszcze zapomniałem dodać że przy czytaniu na lewe oko znacznie gorzej widzę.Trochę się rozpisałem .ale chciałbym się dowiedzieć na czym polega mój dyskomfort w używaniu okularów progresywnych. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
zbyh
Nowicjusz

Postprzez mfra » Wto Cze 19, 2012 8:50

Proponuję udać się do salonu optycznego w którym były wykonywane okulary i tam opisać swoje problemy z widzeniem.
Jeśli salon nie rozwiąże problemu, powinien się zjawić ktoś od producenta soczewek.

Problem może wynikać z wielu powodów: nieprawidłowa korekcja (która może dotyczyć wielu czynników), nieprawidłowy montaż, błąd producenta soczewek, niedopasowanie oprawy lub soczewki progresywnej do warunków noszenia, itd.
Tak dwa przykłady:
1. niedopasowana konstrukcja soczewki progresywnej(dlatego obniża Pan głowę), za duża moc do bliży (dlatego wąskie strefy do czytania),
2. za wysoko zamontowana soczewka (dlatego obniża Pan głowę), zerowy kąt pantoskopowy oprawy (dlatego wąskie strefy do czytania)...........itd

Jak widać nie da się tego jednoznacznie określić przez internet, nie widząc Pana, nie wyznaczając parametrów montażowych, itd.

PS. proszę jeszcze sprawdzić jak widzi Pan jednym okiem (osobno prawym, osobno lewym): małą karteczkę papieru należy umieścić między okiem a soczewką (raz prawą , raz lewą) i zobaczyć czy jednoocznie jest lepiej - w którym oku, czy może jest jeszcze gorzej....

Pozdrawiam,
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez Krzysztof » Śro Lip 04, 2012 12:49

Witam

Ja również mam pytanie odnośnie szkieł progresywnych. Otóż dwa tygodnie temu odebrałem moje pierwsze okulary ze szkłami progresywnymi. Uznałem, że takie okulary będą dla mnie najwygodniejsze ponieważ ciągła zmiana okularów dal/czytanie/komputer była bardzo uciążliwa. Badanie wzroku przeprowadził (jak również wystawił receptę) lekarz okulista. A oto wyniki badania:
do dali: OP SPH +1.0; OL SPH +1.25
do bliży: OP SPH +3.25; OL SPH +3.5

wykonanie okularów: szkła Izoplast 160 Evolis Mini ZGB AR10-Ideal Max
- prawa soczewka - Fi 65/70, Sph +1.00, Cyl +0.00, Add 2.25, Pi 1.67
- lewa soczewka - Fi 65/70, Sph +1.25, Cyl +0.00, Add 2.25, Pi 1.67
- oprawki okularowe: patent, szer. szkła 48-53 mm, wys.szkła 28 mm

Niestety, mam z nimi kilka problemów. Już przy pierwszym założeniu zauważyłem, że gdy patrzę na jakiekolwiek obiekty znajdujące się w odległości większej niż 2-3 metry (obserwowane górną częścią okularów) i umieszczone na kontrastowym tle np. dachy budynków lub szczyty drzew na tle nieba (ale również znaki drogowe - białe tło i czerwona obwódka) to szczególnie na poziomych krawędziach pojawia się cienka linia żółtej poświaty. Gdy spojrzę ponad okularami - poświata znika. Przy znakach żółta poświata łączy się z czerwienią co powoduje, że górne części obwódki uzyskują kolor wrzosowy zamiast czerwonego. Dopiero po zbliżeniu się odzyskują one właściwy kolor. Poza tym przy patrzeniu na większe odległości obraz jest prawidłowy choć niestety trzeba się przyzwyczaić do obracania głowy, aby spojrzeć na boki - trochę niewygodne podczas jazdy samochodem. Natomiast największe problemy są podczas pracy przy komputerze i czytaniu. Siedząc przed monitorem (w odległości ok 60 cm od ekranu) idealnie czysty obraz ma jedynie 5 cm szerokości. Gdy czytam (odległość ok 30 cm od tekstu) to szerokość ostrego obrazu wynosi 8 cm. Dodatkowo, gdy nie patrzę idealnie prostopadle na kartkę, ekran lub tel. komórkowy, to wszystkie pionowe linie są pochylone - kartka papieru nie jest wtedy prostokątem a równoległobokiem.
Jak już pisałem na wstępie - są to moje pierwsze okulary progresywne i nie wiem czy opisywane zjawiska powinny występować (bo te szkła "mają taką urodę"), czy też okulary nie są wykonane tak, jak powinny. A może to ja tak mam, że nie jestem wstanie dostosować się do tych szkieł.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje i uwagi.
Krzysztof
Nowicjusz

Postprzez abc » Śro Lip 04, 2012 20:24

Przebarwienie na kontrastowych konturach to efekty aberracji chromatycznej. Teoretycznie, przy mocy pana soczewek, nie powinny jeszcze być zauważalne, ale być może jest pan szczególnie wrażliwy. Jeżeli oprawka nie jest typu „patent” (soczewki wiercone), to na pewno błędem był wybór materiału. Indeks 1,6 to materiał o średniej dyspersji. Lepszym byłby indeks 1,5. Jedynym rozwiązaniem jest nie zwracanie uwagi na te przebarwienia. Po pewnym czasie, być może, przestanie pan je zauważać. Układ wzrokowy potraktuje je jako szumy informacyjne. Podobnie jest ze skrzywieniem linii przy czytaniu. To efekt dystorsji skośnej, typowy dla tego rodzaju soczewek, występujący w stopniu zależnym od klasy konstrukcji. Jak przestaje się na to zwracać uwagę, to często przestaje być zauważalny. Generalnie nie analizowanie obrazów bocznych, to połowa sukcesu w adaptacji do soczewek progresywnych.
Trudniejsza sprawa jest z polem widzenia. W progresach nie jest ono takie duże, komfortowe, jak to piszą w reklamach, ale tutaj rzeczywiście wydaje się trochę małe. Proszę sprawdzić jak jest przy obserwacji jednoocznej, zasłaniając raz jedno raz drugie oko. Czy wówczas szerokość pola widzenia zmienia się? Na większe czy mniejsze? Może potrzebne jest jakieś szczególne ustawienie głowy?
Istotną informacją byłby pana rozstaw źrenic oraz ustawienie soczewek.
Proszę popatrzeć na soczewki pod światło świecącej żarówki, ale na granicy światło-cień. Na soczewkach będą widoczne takie małe kółeczka – od strony skroni i od strony nosa, prawdopodobnie gdzieś w połowie wysokości soczewek. Proszę zaznaczyć sobie mazakiem środki tych kółeczek. Wszystkie cztery powinny być w jednej linii poziomej. Proszę zmierzyć odległość w mm od kółeczka od strony nosa prawej soczewki do kółeczka od strony skroni w lewej soczewce. Gdyby przekazał pan te informacje, możnaby coś więcej powiedzieć o pana okularach.
abc
Stały bywalec

Postprzez mfra » Czw Lip 05, 2012 11:10

Wszystkie cztery powinny być w jednej linii poziomej.

Niekoniecznie kółka muszą być w jednej linii. Na pewno linie powstałe po połączeniu kółek powinny być do siebie równoległe.

Jak Pan nosi okulary? Czy są one blisko oczu, czy może odsunięte od oczu ("na czubku nosa")? Czy okulary są lekko pochylone czy może prostopadle do podłoża (kąt pantoskopowy + 0, - zdjęcie poniżej)?
Image

Jak wygląda oprawa? Czy jest wygięta czy raczej prosta?
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez abc » Czw Lip 05, 2012 18:11

Niekoniecznie kółka muszą być w jednej linii.

Oczywiście może być różnica pionowa położenia źrenic, czy niewielka różnica wynikająca z dopuszczalnego przesunięcia wertykalnego, ale jest to bardzo rzadki przypadek i w pierwszym przybliżeniu powinno być równo. Ale rzeczywiście lepiej byłoby napisać, że "najczęściej powinny być w jednej linii".
abc
Stały bywalec

PoprzedniaNastępna

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 1 gość