Szkła progresywne - problemy z widzeniem

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Re: Szkła progresywne - problemy z widzeniem

Postprzez Krzysztof » Pon Lip 09, 2012 22:49

Dziękuję za Państwa uwagi i przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, ale po opublikowaniu pierwszego postu musiałem pilnie wyjechać.

abc napisał(a):Jeżeli oprawka nie jest typu „patent” (soczewki wiercone), to na pewno błędem był wybór materiału.

Są to oprawki typu "patent".
abc napisał(a):Przebarwienie na kontrastowych konturach to efekty aberracji chromatycznej. ... . Jedynym rozwiązaniem jest nie zwracanie uwagi na te przebarwienia. Po pewnym czasie, być może, przestanie pan je zauważać. Układ wzrokowy potraktuje je jako szumy informacyjne.

Mam taką nadzieję, gdyż zauważyłem, że obserwując z dużej odległości obiekty zawierające wiele kontrastowych elementów (np. gałęzie drzew, drobne elementy architektury) przebarwienie krawędzi jednych elementów "nachodzi" na inne elementy i powoduje to nieostrość widzenia - obraz bez okularów jest wyraźniejszy. Natomiast umieszczone w tej samej odległości przedmioty "jednoelementowe" widzę lepiej w okularach.
abc napisał(a):Proszę sprawdzić jak jest przy obserwacji jednoocznej, zasłaniając raz jedno raz drugie oko. Czy wówczas szerokość pola widzenia zmienia się? Na większe czy mniejsze? Może potrzebne jest jakieś szczególne ustawienie głowy?

Czy to obserwując jednym okiem, czy oboma szerokość pola widzenia nie zmienia się. Ustawienie głowy też nie ma wpływu.
abc napisał(a):Proszę popatrzeć na soczewki pod światło świecącej żarówki, ale na granicy światło-cień. Na soczewkach będą widoczne takie małe kółeczka – od strony skroni i od strony nosa, prawdopodobnie gdzieś w połowie wysokości soczewek. Proszę zaznaczyć sobie mazakiem środki tych kółeczek. Wszystkie cztery powinny być w jednej linii poziomej. Proszę zmierzyć odległość w mm od kółeczka od strony nosa prawej soczewki do kółeczka od strony skroni w lewej soczewce.

Nie są w jednej linii poziomej - w prawej soczewce są ok. 1-1.5 mm niżej niż w lewej a to dlatego, że prawe oko mam niżej niż lewe. Odległość pomiędzy kółeczkami to 67 mm.
mfra napisał(a):Jak Pan nosi okulary? Czy są one blisko oczu, czy może odsunięte od oczu ("na czubku nosa")? Czy okulary są lekko pochylone czy może prostopadle do podłoża. ... Jak wygląda oprawa? Czy jest wygięta czy raczej prosta?

Próbowałem umieszczać je zarówno blisko oczu, jak i na "czubku nosa". Okulary są prostopadłe do podłoża (kąt pantoskopowy +0) chociaż eksperymentowałem również z pochyleniem okularów. Niestety, nie zauważyłem różnicy. W chwili odebrania okularów z salonu oprawa była lekko wygięta. Wyprostowałem ją na próbę - tak aby wszystkie cztery pionowe krawędzie szkieł znajdowały się na jednej płaszczyźnie. Oczywiście, gdy oprawa jest lekko wygięta, to np. lewym okiem widzę wyraźnie fragment tekstu a od miejsca w którym staje się on już lekko zamazany to wyraźnie zaczynam widzieć prawym okiem. W ten sposób szerokość pola widzenia zwiększa się, ale przecież chyba nie o to chodzi. Prawda?

Pozdrawiam serdecznie.
Krzysztof
Nowicjusz

Postprzez abc » Śro Lip 11, 2012 11:08

Nie znamy jeszcze pana rozstawu źrenic, ale nawet gdyby były niedokładności poziomego centrowania, to przy tak niewielkiej mocy do dali nie powinno być problemu podczas obserwacji dali, a jednak:
przy patrzeniu na większe odległości obraz jest prawidłowy choć niestety trzeba się przyzwyczaić do obracania głowy, aby spojrzeć na boki

Taki efekt mógłby być, gdyby soczewki były zamontowane znacznie wyżej niż powinny, ale wówczas możnaby oczekiwać w obszarze pośrednim nawet pewnego powiększenia horyzontalnego pola ostrego widzenia. Tymczasem pole widzenia jest niewielkie. Nie zauważa pan również różnic przy patrzeniu jednoocznym i pochylaniu soczewek, a więc centrowanie soczewek jest prawdopodobnie w granicach dopuszczalnych tolerancji. Zakładając, że moc soczewek jest prawidłowa (do dali i moc dodatku) można stwierdzić, że właściwie nic się nie zgadza, a opisane problemy w poszczególnych strefach wydają si ę zaprzeczać sobie. Jedynym wytłumaczeniem wydaje się więc stwierdzenie, że po prostu konstrukcja soczewek jest kiepska. Z pewnością nie zgodzi się z tym producent soczewek, ale argumenty świadczące przeciw tej tezie, przekonująco wyjaśniające powody pana problemów we wszystkich strefach, byłyby ciekawe.
Chyba pozostaje użytkować soczewki, nie zwracając uwagi na opisane przez pana niekorzystne efekty, a przy następnej zmianie soczewek poszukanie konstrukcji z wyższej półki.
abc
Stały bywalec

Postprzez Gość » Czw Lip 12, 2012 10:49

warto dodac ze jezeli jest różnica w PD jest tak znacząca to z oferty jzo nadaja się tylko soczewki MIO
Gość

Postprzez Krzysztof » Czw Lip 12, 2012 13:46

abc napisał(a):Nie znamy jeszcze pana rozstawu źrenic, ale nawet gdyby były niedokładności poziomego centrowania, to przy tak niewielkiej mocy do dali nie powinno być problemu podczas obserwacji dali

Mój rozstaw źrenic to 67mm.
abc napisał(a):Chyba pozostaje użytkować soczewki, nie zwracając uwagi na opisane przez pana niekorzystne efekty, a przy następnej zmianie soczewek poszukanie konstrukcji z wyższej półki.

Niestety, te efekty powodują, że takie okulary są mi kompletnie nieprzydatne. Nie nadają się ani do jazdy samochodem, bo przy skręcaniu w ulicę poprzeczną czasami nie jestem wstanie tak mocno obrócić głowy, aby wyraźnie zobaczyć nadjeżdżające pojazdy - bezpieczniej jest jeździć bez okularów. Ani do pracy przy komputerze lub czytaniu, bo pole widzenia jest za wąskie. Ani jako przycisk do papieru - bo okulary są za lekkie. Do otwierania kopert również się nie nadają - są za tępe.
Krzysztof
Nowicjusz

Postprzez abc » Czw Lip 12, 2012 14:40

Niestety, te efekty powodują, że takie okulary są mi kompletnie nieprzydatne.

W tej sytuacji są dwie możliwości :
1. skorzystać z gwarancji adaptacji, a więc okulary dwuogniskowe lub dwie pary jednoogniskowych ze zwrotem różnicy ceny. Chociaż coś pan odzyska.
2. Reklamować okulary z tytułu niezgodności z umową - miał pan widzieć, a niestety nie widzi pan prawidłowo.
Z pierwszym wariantem pewnie nie będzie kłopotu, drugi może wymagać trochę uporu.
abc
Stały bywalec

Postprzez asds » Pią Lip 13, 2012 10:51

Widzisz nie do końca z tą reklamacją można by się zgodzić, może klient był informowany o lepszych opcjach a odrzucił je ze względu na finanse?
Wpierw polecam gwarancję adaptacji wyjdzie, czy jest to błąd pomiarowy i optyk najwyżej wykona ponownie takie zamówienie.
asds

Postprzez abc » Pią Lip 13, 2012 14:53

może klient był informowany o lepszych opcjach a odrzucił je ze względu na finanse?

Jeżeli był uprzedzony, że to kiepska konstrukcja, obszary ostrego widzenia będą bardzo małe i prawdopodobnie kiepsko będzie się w tych okularach patrzeć zarówno w dal, jak i w strefie pośredniej czy do bliży, to tak. Nie ma wówczas prawa reklamować niezgodności z umową. Ale czy klient zdecydowałby się wówczas na zakup takich soczewek? Wątpię. A może nie jest prawdą, ze to kiepska konstrukcja, a problemy wynikają z tego, że soczewki mają błąd produkcyjny (to zawsze może się zdarzyć, nawet najlepszej firmie), powodujący te wszystkie niekorzystne efekty? W takim razie tym bardziej reklamacja jest uzasadniona.
Moim zdaniem trzeba spokojnie złożyć pisemną reklamację z tytułu niezgodności z umową, poczekać na opinię producenta i w razie gdyby była niekorzystna, zastanowić się nad dalszym postępowaniem.
abc
Stały bywalec

Postprzez mfra » Wto Lip 17, 2012 12:30

Jedynym wytłumaczeniem wydaje się więc stwierdzenie, że po prostu konstrukcja soczewek jest kiepska. Z pewnością nie zgodzi się z tym producent soczewek, ale argumenty świadczące przeciw tej tezie, przekonująco wyjaśniające powody pana problemów we wszystkich strefach, byłyby ciekawe.

Dziesiątki tysięcy presbyopów użytkujących te soczewki na całym świecie na pewno będzie miało odmienne zdanie...

Napisał Pan, że są to Pana pierwsze okulary progresywne - dziwi mnie trochę od razu taka duża addycja (2,25); czy mógłby Pan podać moce Pana wcześniejszych okularów do czytania? W jakim jest Pan wieku?

Zgodzę się, że sprawę należy rozwiązać z przedstawicielem producenta - jednak ważne jest, aby w 100% być pewnym przepisanej korekcji. W soczewkach progresywnych niezwykle ważnym jest skorygowanie wszystkich, nawet najmniejszych wad wzroku, w tym astygmatyzmu i forii.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez abc » Wto Lip 17, 2012 20:10

Dziesiątki tysięcy presbyopów użytkujących te soczewki na całym świecie na pewno będzie miało odmienne zdanie...

To jest argument, ale niestety niczego nie wyjaśnia. Może ich zdanie wynikałoby z tego, że np. mieli poprzednie soczewki o jeszcze gorszej konstrukcji?
dziwi mnie trochę od razu taka duża addycja (2,25)

Sugeruje pan, że soczewki mogą mieć zbyt duży dodatek do bliży, ale jaki to ma związek z faktem, że:
- w obszarze do dali konieczny jest ruch głową ponieważ ostrość na bokach jest kiepska?
- przy dodatku 2,25 (i jak rozumiem większym) jest tak małe pole ostrego widzenia we wszystkich obszarach i tak bardzo zauważalne są efekty aberracji chromatycznej do dali?
A może pole widzenia wcale nie jest małe, tylko normalne dla takiej konstrukcji i mocy soczewek progresywnych?
Klienci niemal zawsze pytają o szerokość pola widzenia i taka informacja, że jest to ok. 5 cm w obszarze pośrednim i ok. 8 cm w obszarze bliży byłaby istotna dla podejmowanych decyzji o wyborze soczewek. Zastanawiam się tylko, czy wówczas należałoby polecać takie soczewki z dodatkiem większym niż 2,00.
abc
Stały bywalec

Postprzez Krzysztof » Czw Lip 19, 2012 21:31

mfra napisał(a):
Napisał Pan, że są to Pana pierwsze okulary progresywne - dziwi mnie trochę od razu taka duża addycja (2,25); czy mógłby Pan podać moce Pana wcześniejszych okularów do czytania? W jakim jest Pan wieku?

Mam 46 lat. Szkła przeznaczone wyłącznie do czytania przepisane przez okulistę rok temu były o 0,5 dioptrii słabsze niż aktualne. Do tej pory nie miałem przepisanych szkieł do dali (popularnie zwanymi "do chodzenia"). Jestem informatykiem i od ponad 20-tu lat spędzam nawet do 16-tu godzin dziennie przed monitorem/monitorami. Byłem już u optyka, ale właściciel zakładu jest na urlopie - w poniedziałek ma do mnie zadzwonić. Zasugerowałem pracownikowi zakładu, że może udam się do innego okulisty, aby jeszcze raz sprawdzić wzrok - może pojawił się błąd podczas określania rodzaju i stopnia wady wzroku. Nie stanowi dla mnie problemu dopłata do innych (w domyśle lepszych) szkieł - po prostu zależy mi na okularach, które będą jak najbardziej uniwersalne.
Krzysztof
Nowicjusz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 1 gość