Szkła progresywne - problemy z widzeniem

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Re: Szkła progresywne - problemy z widzeniem

Postprzez BEAMI » Wto Cze 04, 2013 13:53

Prośba o pomoc i odpowiedź na powyższy post
BEAMI
Nowicjusz

Postprzez mfra » Wto Cze 11, 2013 15:12

Jakie nosiła Pani do tej pory okulary?
Jakie moce da bliży, a jakie do dali?
Jak wygląda oprawa, czy jest może jakoś specjalnie wygięta, a może leży blisko /daleko od oczu?
Czy przy zasłonięciu jednego oka (najlepiej złożoną kartką włożona między soczewkę okularową a oko) drugim widzi Pani lepiej - jeśli tak to dla którego oka jest lepiej?
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez abc » Wto Cze 11, 2013 19:56

Dobrze byłoby tez znać rozstaw źrenic.
abc
Stały bywalec

Postprzez BEAMI » Śro Cze 12, 2013 12:25

Jestem krótkowidzem i do tej pory nosiłam jedne okulary i do czytania i do chodzenia - moc szkieł L: -4,5 P: -3,5. Od jakiegoś czasu mam problem z widzeniem w okularach rzeczy blisko i dlatego okulista zaordynował progresy z mocą szkieł do czytania L: -2,5 P: -1,5.

Oprawka jest w miarę prosta, rozmiar szkieł w oprawce 5,5 / 3,5 cm oprawka zwęża się lekko do dołu i w dolnej granicy szkła ma 4 cm.

Rozstawu szkieł dokładnie nie pamiętam ale chyba 62 mm.
BEAMI
Nowicjusz

Postprzez BEAMI » Śro Cze 12, 2013 12:26

Po zasłonięciu kartką oka nie zauważam szczególnej poprawy - trochę mniej faluje obraz.
BEAMI
Nowicjusz

Postprzez abc » Śro Cze 12, 2013 19:46

Falowanie obrazu i zniekształcenia obrazu w obszarach bocznych jest normalne. W znacznej mierze zależy to od mocy soczewek i „klasy” soczewki. Nie należy tego analizować. Należy patrzeć na ten obszar, który chce się widzieć i nie porównywać z obszarami bocznymi. Na ogół po kilku, kilkunastu dniach te falowania przestaną przeszkadzać, chociaż nadal będą, bo to wynika z konstrukcji soczewek progresywnych.
Rozstawu szkieł dokładnie nie pamiętam ale chyba 62 mm.

Chodzi o rozstaw źrenic, a nie szkieł, ale rozumiem, że to „przejęzyczenie”. Taki rozstaw byłby trochę mały, chociaż oczywiście możliwy. Pisze pan/i/, że:
kiedy patrzę na tekst czytany leżący na biurku to wyraźnie widzę obszar o szerokości około 15 cm - kiedy przesunę oczy bez ruszania głową to ten obszar też się przesuwa ale nadal jest to tylko 15 cm

Dla podanych soczewek możnaby oczekiwać, przy prawidłowym montażu, szerokości pola ostrego widzenia ok. 20 cm do bliży i ok. 13 cm na monitorze. Gdyby rozstaw źrenic był 62 mm, to przy rozstawie soczewek 67 (podaje pan/i/ odległość kropek 67 mm), to pole do bliży zredukowałoby się do ok. 12 cm. Myślę, że niedokładność centrowania każdej soczewki będzie ok. 1,5 mm (pana/i/ rozstaw źrenic ok.64 mm) i wówczas szerokość pola widzenia będzie rzeczywiście ok. 15 cm i rzeczywiście będzie mniej więcej tej samej wielkości przy poruszaniu oczami na boki. To co pan/i/ obserwuje jest więc normalne i jeżeli nie będzie pan/i/ analizował/a/ tych bocznych efektów, to problemy powinny z czasem zniknąć.
Rzeczywisty problem jest chyba jednak w innym miejscu. Pisze pan/i/:
Od jakiegoś czasu mam problem z widzeniem w okularach rzeczy blisko i dlatego okulista zaordynował progresy z mocą szkieł do czytania.

„Od jakiegoś czasu”, a więc od niedawna. Przy takiej wadzie wzroku moc dodatkowa soczewek do czytania, na ogół jest znacznie mniejsza niż 2,00 dptr. Na ogół wystarczającym dodatkiem jest +1,00 do + 1,50 dptr. Jeżeli soczewki do bliży są za mocne, to wszystkie niekorzystne efekty boczne będą większe i bardziej dokuczliwe. Proszę spróbować zrobić test, który wysłałem na priv.
abc
Stały bywalec

Postprzez rob14 » Czw Sie 29, 2013 11:04

Witam, nie wiem, czy do konca jestem we wlasciwym temacie ale mam nastepujaca recepte:

do dali:
P: sfera: +0,75, cylinder -3,75, os 15 stopni
L: sfera -0,5, cylinder -1,25, os 178 stopni

i do blizy:
P: sfera: +0,75, cylinder -3,75, os 15 stopni
L: sfera +0,25, cylinder -1,25, os 178 stopni

czyli jedyna roznica to przejscie z -0,5 na +0,25 przy blizy. Mam 40 lat i jestem informatykiem pracujacym 8-9 godz. dziennie przed monitorem LCD i laptopem, samochodem dojezduam do pracy ok. 2x50 minut dziennie, czysami wypad samochodem na weekend ale przewaznie nie dalej niz 100-200km, dluzsze trasy sporadycznie. I zastanawim sie, czy soczewki progresywne bede wlasciwym wyborem dla mnie, gdzie jednak wiekszosc zycia spedzam przed monitorem. Czytalem, ze nowe typy progresow Free-Form maja szersze pole widzenia, ale coraz wiecej producentow sugeruje do komputera soczewki bioruwe (Essilor Interview, Zeiss Gradal, Hoya Tact 200/400 TrueForm lub Hoyalux iD WorkStyle 200/400, Szajna Office lub BIZNES 200/400 oraz JZO EXTENSO2). Oprocz dobrego widzenia i w miare jaknajmniejszego meczenia wzroku przy pracy przed monitorem, zalezy mi na tym, by bedac w domu nie trzebybylo zmieniac co chwile okularow to do czytania, to do zabawy z dzieckiem, czy do wyjscia na spacer a najlepiej byloby, gdyby w tych samych okularach dalo sie tez prowadzic samochod z tym, ze obawiam, sie, ze soczewki progresywne smniejsza komfort 8 godz. pracy przed monitorem. Do tej pory nosilem jedne okulary i bylo to wygodne, no ale coz strzelila 40-ka a wraz z tym przejscie jednego oka na lekki minus. Prosze o porade w jakim kierunku wyboru isc - czy przy tak niewielkiej roznicy jedynie lewego oka wybrac soczewki progresywne z szerszym polem widzenia Free-Form czy tez raczej soczewki biurowe do 4 metrow i 2 pare okularow do prowadzenia samochodu?
Nie zalezy mi na konkretnym producencie i z tego, co slyszalem, to lepiej kupic dobrej klasy soszewki JZO czy Szajna niz eco Essilora/Zeissa/Hoya/Rodenstock czy innych "swiatowych marek", bo sa ponoc nie odbiegaja wiele jakosciowo od dobrych soczewek "swiatowych marek" a sa przy okazji duzo tansze.

Bede wdzieczny za fachowa porade oraz podpowiedz, gdzie w Krakowie lub Niepołomicach moge znalesc dobrego mistrza optyka, ktory dobrze dobierze okulary progresywne lub biurowe mowiac prawde i nie zdrzierajac niemilosiernie z klienta (aczkolwiek lisze sie ze takie soczewki nie sa tanie).
rob14
Nowicjusz

Postprzez rob14 » Czw Sie 29, 2013 11:12

...zapomnialem nadmienic, ze jak dla mnie moga byc to soczewki mineralne, ktore raczej powinny byc tansze a sa duzo trwalsze i mozna je przecierac sciereczka na sucho, aczkolwiek z tego, co czytalem, wynika, ze wiekszosc producentow robi soczewki progresywne czy biurowe z tworzywa.
rob14
Nowicjusz

Postprzez mfra » Pon Wrz 02, 2013 7:38

Witam,
Zastanawia mnie wynik badania - szczególnie oka prawego, gdzie do bliży i dali jest przepisana dokładnie ta sama moc. Czy nie wkradł się tu jakiś błąd? Jeśli nie to czym okulista/optometrysta to tłumaczył?
Czy może Pan to uściślić?
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez rjk70 » Czw Lis 12, 2015 20:45

witam
mam problem i prosze o porade moja recepta
do dali
P;+2.75 cylinder -3.50 os 95
L;+2.00 cylinder -3.50 os 83

do blizy
P;+4.00 cylinder -3.50 os 95
L;+3.25 cylinder -3.50 os83
szkla intuitiv

czy przy tej wadzie i tych soczewkach normalne jest {moje pierwsze szkla progresywne } ze stojac w pionie i patrzac glowa w dol na buty [prosze o wyrozumialosc ] but prawy widze bardzo dobrze a lewy nieostro dopiero po obruceniu lekko glowy w lewo obraz jest ostry i widze oba buty jednakowo ,to samo jak podniose ramke okularow z nosa i palcami przesune w lewo to obraz jest idealny obu butow .podam jeszcze jeden przyklad siedzac przed monitorem i patrzac na przyklad na pasek zadan w windows ikonki od miej wiecej 3/4 ekranu w prawa stronee sa wyrazne a te po lewej nieostre i ta sama czynnosc obrucenie glowy lub przesuniecie ramki okularow w lewo mam piekny obraz calego ekranu czy to normalne bo wedlug optyka ktoremu zglaszalem problem to mam pracowac glowa i szukac punktu wyostrzenia ! czyli chyba caly czas chodzic ze skrecona glowa w lewo ;]] mam pytanie gdzie moze tkwic blad w szlifie szkiel ,montazu cz pomiarze podczas badania ? i najważniejsze co robic w tej sytlacjii
rjk70
Nowicjusz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość