Powłoka antyrefleksyjna

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Powłoka antyrefleksyjna

Postprzez wacaz » Wto Lut 17, 2015 18:43

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć, jaka barwa powłoki antyrefleksyjnej występuje obecnie w powłoce Ideal Max UV?

Przesyłam zdjęcia okularów z nowo wyrobionymi szkłami. Na zdjęciach widać, jak szkła odbijają światło - występuje jednocześnie barwa niebieska i zielona. I tu moje pytanie, czy jest to właściwe? We wcześniejszych okularach, miałem identyczną powłokę i występowała tylko barwa zielona, także proszę o informacje na ten temat.

Za odpowiedź z góry dziękuję.
Łukasz

[attachment=0]Powłoka.jpg[/attachment]
Załączniki
Powłoka.jpg
Powłoka.jpg (101.19 KiB) Obejrzany 2785 razy
wacaz
Nowicjusz

Re: Powłoka antyrefleksyjna

Postprzez lbi » Wto Lut 24, 2015 12:04

Dzień dobry,
Powłoka antyrefleksyjna Ideal Max UV ma inny kolor odbicia resztkowego w porównaniu do powłoki Ideal Max. Wynika to z faktu, że powłoka Ideal Max UV ma inną charakterystykę na stronie wypukłej i wklęsłej soczewki. Powłoka antyrefleksyjna znajdująca się na stronie wklęsłej oprócz zapewnienia wysokiej transmitancji w zakresie światła widzialnego, ma za zadanie redukować odbicie światła w zakresie szkodliwego promieniowania UV i w efekcie, redukować ilość światła UV docierającego do oka. Stąd różnica w kolorze odbicia resztkowego pomiędzy stroną wklęsłą i wypukłą soczewki. dlatego Pana soczewki są jak najbardziej zgodne z założeniami i na pewno będą różniły się kolorem odbicia resztkowego powłoki AR od produkowanej wczesniej powłoki Ideal Max. Mam nadzieję, że pomogłem rozwiać Pana watpliwości.
Łukasz Bieliński
lbi
Nowicjusz

Postprzez wacaz » Czw Mar 05, 2015 0:46

Dzień dobry,

Tylko dlaczego na moich soczewkach występuje niebieska barwa odbicia resztkowego, skoro powinna występować barwa zielona i zielono żółta (dodatkowa powłoka UV nanoszona na powierzchnię wklęsłą soczewki)?

Pozdrawiam
Łukasz
wacaz
Nowicjusz

Postprzez abc » Sob Mar 14, 2015 0:24

Powłoka Ideal Max z UV daje odbicie zielone, zielono-żółte. Może w tych soczewkach optyk nie usunął powłoki antypoślizgowej i stąd taka barwa odbicia?
abc
Stały bywalec

Postprzez lbi » Pon Mar 16, 2015 16:47

Panie Łukaszu,

Trudno ustosunkowac mi się do kolorów widocznych na załączonych przez Pana zdjęciach, ponieważ mogą one nie oddawać właściwych kolorów widocznych w świetle dziennym. Jak juz pisałem wcześniej soczewki z powłoką Ideal Max UV powinny mieć dosyć intensywny kolor odbicia resztkowego od strony wypukłej. W przypadku gdyby Pana soczewki miały niebieski kolor odbicia resztkowego to oznacza to dokładnie tyle, że pochodzą one z procesu odchyłkowego. Jeżeli tak jest to powłoka AR spełnia swoje wszystkie funkcje optyczne oraz ma wszystkie cechy użytkowe. Z kolei z punktu widzenia kosmetyki, kolor odbicia resztkowego będzie różnił się nieznacznie od wartości nominalnej.Jeżeli uważa Pan, że soczewki są niebieskie a przecież miały być zielone, to proszę je reklamować. Każda reklamacja w firmie JZO rozpatrywana jest indywidualnie i jeżeli okaże się, że współrzędne barwne koloru odbicia resztkowego powłoki AR naniesionej na Pana soczewki są niezgodne z wymaganiami, reklamacja będzie uznana za zasadną.
Jestem też przekonany, że doświadczony optyk znający produkty JZO, także będzie potrafił dokonać wstępnej oceny jakości powłoki AR.
Pozdrawiam
Łukasz Bieliński
lbi
Nowicjusz

Postprzez wacaz » Sob Cze 13, 2015 20:59

Witam,

Nie wiem gdzie leży problem ale sytuacja wygląda tak:

1. Po pierwszym montażu szkieł okazało się, że jedno szkiełko miało niebieską barwę odbicia resztkowego, a drugie zielone. Optyk potwierdził.

2. Po zgłoszonej reklamacji i zamontowaniu nowych szkieł okazało się, że szkła mają niebieską barwę odbicia resztkowego, a miała występować zielona barwa należyta dla tej powłoki.

3. Po zgłoszonej reklamacji i zamontowaniu nowych szkieł, znowu na jednym szkiełku występuje niebieska barwa odbicia resztkowego, a na drugim szkiełku zielona barwa.

Czyżby występowały ciągle jakieś problemy z produkcją tej powłoki?

Za wszelkie sugestie i odpowiedzi z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Łukasz
wacaz
Nowicjusz

Postprzez mfra » Czw Cze 18, 2015 11:00

Proszę podać jakie są moce obu soczewek, jaki indeks?
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez wacaz » Czw Cze 18, 2015 17:18

Soczewki mają -2,75 i -3,25 w indeksie 1,6.
wacaz
Nowicjusz

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości