Czy przy doborze okularów potrzebna jest refrakcja?

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Czy przy doborze okularów potrzebna jest refrakcja?

Postprzez bobelo.pl » Śro Sie 26, 2015 21:25

Witam,

Podczas badania okresowego chciałem dobrać okulary. Pani okulistka najpierw próbowała mnie zbyć twierdząc, że muaisła by mi zrobić refrakcję (jeśli dobrze pamiętam termin). Przyparta naleganiami nie umiała dobrać mi szkieł (poprzednie mam lepsze) i koniec końców było tak, że powiedziała abym prawe szkło spisał z tych okularów co mam.

Czy to możliwe aby do badania była potzrebna refrakcja? Mnie się wydaje, że nie i tak naprawdę Pani okulistaka była bardzo ale to bardzo niekompetentna i nie powinna być dopuszczona do zawodu. Jakie jest wasze zdanie?

/Grzegorz
bobelo.pl
Nowicjusz

Miejscowość: Czeladź

Re: Czy przy doborze okularów potrzebna jest refrakcja?

Postprzez mfra » Czw Wrz 10, 2015 11:21

Badanie "refrakcji" (refrakcji oka) to nic innego jak sprawdzenie wady refrakcji układu optycznego oka. Prostymi słowy sprawdzenie wymaganej korekcji okularowej bądź kontaktowej.

Stwierdzenie, że do "badania potrzebna jest refrakcja" jest jakimś nieporozumieniem: badanie wzroku polega między innymi na sprawdzeniu wady refrakcji... Chyba, że refrakcja jest tutaj opisana jako sprawdzenie mocy soczewek ze starych okularów - ale raczej tak nikt się nie wyraża.

Nawiasem mówiąc na badaniu okresowym raczej nie ma co liczyć na prawidłową diagnozę układu optycznego oka. Prawidłowe badanie powinno trwać około 30 minut (a czasem dużo więcej), a z autopsji wiem, że badanie okresowe u okulisty trwało około 3-4 minut (z czego większość na opisie karty i pieczątkach :))
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości