Addycja a kanał progresji

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Addycja a kanał progresji

Postprzez kostek » Pią Sie 26, 2016 8:14

Dzień dobry, bardzo proszę o wyjaśnienie:

Okularów używam od 60 lat.Najpierw tylko do pracy, a od około 10 lat noszę również szkła do dali. Przy ostatnim badaniu okulistka usilnie namawiała mnie na soczewki progresywne. Dotąd byłem do nich nastawiony sceptycznie, ale zacząłem się sprawą interesować. Ostatnia recepta wygląda następująco:

Do dali
OP: plan cyl. +4,5 oś 90
OL:+2,0 cyl. +0,75 oś 90

Do bliży:
OP: +3,0 cyl. +4,5 oś 90
OL: +5,0 cyl. +0,75 oś 90

Po konsultacji z optykiem wstępnie zdecydowałem się na soczewki Hoya LifeStyle 1,6 (lub 1,67), będące kompromisem między ceną a zaawansowaniem konstrukcji. Dla porównania poprosiłem jeszcze optometrystę o potwierdzenie podanych na recepcie parametrów. Wystąpiły różnice: cylinder dla prawego oka zmniejszono z +4,5 do +4,0, addycję zmniejszono z 3,0 do 2,5. Ponieważ całe życie nosiłem właśnie cylinder +4,0 oraz przy mniejszej addycji czytam całkiem swobodnie, więc skłonny jestem zaakceptować ten drugi zestaw parametrów (z mniejszą addycją). Zastanawia mnie natomiast opinia optyka, który twierdzi, że przy tej niższej addycji całkowicie wystarzą soczewki z linii Summit Pro, które mimo węższego kanału progresji zapewnią mi nie mniejszy obszar dobrego widzenia. Czy opinia optyka jest wiarygodna? Zdaję sobie sprawę, że w wieku 69 lat mogę mieć problemy z adaptacją i szansy na powodzenie upatruję w możliwie szerokim polu dobrego widzenia.

Ponieważ nie dokonałem jeszcze ostatecznego wyboru producenta soczewek, więc prosiłbym również o sugestię dotyczącą produktów JZO nie niższej klasy niż wymienione Hoyi. Zdecydowany jestem na oprawki plastikowe, niezbyt wąskie (minimum 30 mm). Zmierzony rozstaw źrenic to OP: 32 mm, OL: 30 mm (do bliży, odpowiednio: 30,0 mm i 27,5 mm). Oko prawe mam usytuowane około 2 mm niżej od lewego. Idealnie by było, gdybym nowych okularów mógł używać "do wszystkiego", tzn. spacery, turystyka, kino, książka, wielogodzinna praca przy dużym monitorze... Jeżeli trudno jest pogodzić wszystkie wymagania, to ostatecznie zaakceptowałbym dodatkowe okulary z soczewkami stałoogniskowymi, wyłącznie do czytania.
kostek
Nowicjusz

Re: Addycja a kanał progresji

Postprzez mfra » Pon Sie 29, 2016 13:11

Mniejsza addycja przy tych samych mocach soczewek zwiększa szerokość stref progresji.

Z soczewek JZO możemy Panu zaproponować soczewki ANATEO PLUS (najlepiej w wersji indywidualnej - MIO). Soczewki te uwzględniają anatomiczną budowę oczu pacjenta dzięki czemu zapewniają, wyjątkowo szerokie pola widzenia i bardzo szybką adaptację. Dodatkowo soczewki wykorzystują tzw. technologię Vision Booster Intermediate, dzięki której zapewniają bardzo wysoki komfort widzenia na odległości pośrednie.

Jeśli chciałby Pan wybrać najlepszy produkt z naszej oferty, najbardziej zaawansowany technologicznie - to polecamy soczewki INTUITIV PLUS - jest to najnowsza generacja soczewek progresywnych JZO. Jedyne soczewki progresywne, które biorą pod uwagę specyficzne postawy osób praworęcznych i leworęcznych.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez kostek » Pon Sie 29, 2016 21:50

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przedstawioną przez Pana propozycję soczewek JZO wezmę pod uwagę.

Jeżeli chodzi o moje pytanie natury technicznej, to prawdopodobnie niezbyt jasno je przedstawiłem. Rozumiem, że zmniejszenie addycji prowadzi do poszerzenia stref progresji. Mnie jednak interesuje opinia, że gdy addycja nie przekracza określonej wartości (przy mojej korekcji byłoby to 2,5), to zastosowanie soczewek o konstrukcji bardziej zaawansowanej, od pewnej ustalonej, nie spowoduje już żadnego poszerzenia stref progresji. Czyli - trzymając się przykładowo Hoyi - przejście z soczewek linii Summit Pro do soczewek linnii Lifrstyle nie spowoduje poszerzenia stref progresji (w przypadku większej addycji, przykładowo 3,0, taka zmiana poszerzyłaby strefy progresji. Czy taką opinię można uznać za wiarygodną?
kostek
Nowicjusz

Postprzez mfra » Wto Sie 30, 2016 10:10

Szczerze mówiąc nie wiem jak wygląda to w soczewkach Hoyi.
Ogólnie jeśli mówimy o soczewkach progresywnych są pewne zasady, które mówią o tym, że każde zwiększenie/zmniejszenie addycji ma wpływ na strefy widzenia i aberracje brzegowe (zniekształcenia wynikające z astygmatyzmu) - i nie ma tutaj znaczenia czy addycja wynosi 1,00 D czy 3,5 D...
Podobnie ma się z tzw. długością strefy progresji - im ta długość większa tym mniejsze zniekształcenia.
Jednak to wszystko uległo pewnej zmianie po wprowadzeniu soczewek wykonywanych cyfrowo - punkt po punkcie. Obróbka taka umożliwia doskonalsze dostosowanie wszystkich stref pod indywidualne wymagania pacjenta, a dzięki temu otrzymujemy soczewki o szerokich strefach zarówno dali, bliży jak i odległości pośredniej - tak mniej więcej przedstawia się to w soczewkach Intuitiv Plus / Anateo Plus.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez kostek » Wto Sie 30, 2016 10:38

Bardzo dziękuję. Jak widzę, sprawa jest mocno skomplikowana i w dużej mierze wiąże się z algorytmami zaimplementowanymi w oprogramowaniu sterującym obrabiarką, prawdopodobnie innymi dla każdego z producentów. Dla mnie wniosek jest taki, że należy dać sobie spokój z dociekaniami teoretycznymi i przyjąć do wiadomości, że jedynie założenie okularów na nos może dać mi odpowiedź na pytanie, czy spełnią one moje oczekiwania.

Gratuluję bardzo pożytecznego i dobrze prowadzonego forum. Łączę pozdrowienia.
kostek
Nowicjusz

Postprzez abc » Wto Sie 30, 2016 21:24

„…Czy taką opinię można uznać za wiarygodną?...”
Ja postawiłbym raczej tezę odwrotną, tzn. dla addycji 2,50 i więcej niewiele już można zmienić w szerokości obszaru widzenia (nie szerokości strefy, bo ważne jest nie to co w soczewkach, tylko to co użytkownik widzi).
Pan Frączek pisze:
„…dzięki temu otrzymujemy soczewki o szerokich strefach zarówno dali, bliży jak i odległości pośredniej…”.
Myślę, że użytkownika soczewek bardziej interesowałaby nie szerokość strefy w soczewkach, ale na jaką szerokość ostrego pola widzenia (w cm) może liczyć dla odległości obserwowanego tekstu np. 40 cm i 70 cm.
Producenci unikają jak ognia wszelkich deklaracji co do szerokości obszaru ostrego widzenia, więc chyba ma pan rację, że:
:….jedynie założenie okularów na nos może dać mi odpowiedź na pytanie, czy spełnią one moje oczekiwania….”.
Na pewno natomiast można poradzić, aby przed montażem soczewek dokładnie sprawdzić położenie źrenic, a szczególnie położenia pionowe. Bardzo rzadko zdarza się różnica w pionie, a negatywne skutki ewentualnego złego montażu są raczej nieodwracalne.
abc
Stały bywalec

Postprzez mfra » Śro Sie 31, 2016 8:47

"...Myślę, że użytkownika soczewek bardziej interesowałaby nie szerokość strefy w soczewkach, ale na jaką szerokość ostrego pola widzenia (w cm) może liczyć dla odległości obserwowanego tekstu np. 40 cm i 70 cm."

Takie parametry nie są możliwe do określenia z kilku powodów:
1. Każdy ma inną wadę, a co za tym idzie strefy się zmieniają (np dla astygmatyzmu) - nie sposób przeanalizować wszystkich możliwych mocy (i jeszcze w zależności od addycji).
2. Widzimy nie tylko oczami, ale i "mózgiem" - to mózg odpowiedzialny jest za przetwarzanie sygnału, który odbierają oczy. Dwie osoby, mające identyczną korekcję, identyczne oprawy, identyczne parametry indywidualne (PD, CVD, HD itd.), którym zaaplikujemy te same soczewki progresywne mogą całkowicie inaczej odczuwać szerokość stref ostrego widzenia.
3. Wada wzroku może wynikać z długości gałki ocznej lub z krzywizny rogówki lub i długości gałki i krzywizny rogówki, a co za tym idzie obraz na siatkówce dla tych samych mocy rozkłada się inaczej.
4. Można znaleźć jeszcze kilka powodów, ale raczej nie ma sensu ich tutaj wypisywać :)

Pozdrawiam i dziękuję za uwagi.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez abc » Śro Sie 31, 2016 10:26

To wszystko prawda, ale po rozmowie z optykiem, klient na ogół oczekuje szerokiego, ba, poszerzonego obszaru dobrego widzenia, czyli o szerokości co najmniej biurka, przed którym siedzi. Tymczasem można, nie dokładnie, ale oszacować, że dla takiej mocy można oczekiwać tej szerokości na poziomie.....? cm. No właśnie, ilu?
abc
Stały bywalec

Postprzez kostek » Pon Wrz 19, 2016 21:22

(...)polecamy soczewki INTUITIV PLUS...

Miałbym w związku z tym następujące pytanie: Czy soczewki Intuitiv Plus MIO, indeks 1,6, dostępne są w wersji fotochrom w kolorze grafitowozielonym?
kostek
Nowicjusz

Postprzez mfra » Wto Wrz 20, 2016 9:27

Nie, w indeksie 1,60 dostępne są jako szare lub brązowe.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Następna

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 3 gości