Co może być przyczyną złego obrazu?

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Co może być przyczyną złego obrazu?

Postprzez Martinez » Pon Wrz 05, 2016 12:54

Witam.
Po 3-4 latach postanowiłem zmienić sobie oprawki i jednoczesnie szkła. Z badań wynika, że nie muszę zmieniać szkieł, ponieważ wada nie zmieniła się i takie same parametry powinienem włożyć do nowych oprawek.
Po konsulatacji u optyka zdecydowałem się na szkła z powłoką Ideal Max® Blue UV 1.6.
Moja wada to:
OP +2,0; cylinder +0,5, oś 30
OL +2,5; cylinder +0,5, oś 170
I teraz pytanie do specjalisty. Co może być przyczyną, że w starych okularach widzę lepiej niż w nowych? W nowych widzę lepiej jeśli patrze na obiekty pod różnymi kątami, ale jeśli patrze prosto to widzę gorzej niż w starych. Czy przyczyną nie jest czasem błędne wyliczenie odległości między źrenicami? W starych jeśli zmieniam kąty patrzenia praktycznie nie ma różnicy. Jeśli w nowych zmieniam kąty to widać różnicę i raz widzę dobrze, a znów pod innym kątem gorzej. Daje sobie pewien czas na adaptację, chociaż okualy noszę od małego więc znam już na tyle swój wzrok, żeby stwierdzić, że chyba coś jest nie tak... Będę mega wdzięczny za pomoc, ponieważ chciałbym się przygotować na rozmowę u optyka, który montował mi szkła i badał odległość źrenic.
Pozdrawiam
Martinez
Nowicjusz

Re: Co może być przyczyną złego obrazu?

Postprzez mfra » Śro Wrz 07, 2016 9:53

Jakie miał Pan soczewki w starych okularach? (jaki indeks, jaka konstrukcja?)
Czy podczas badania / wyboru oprawy miał Pan ustalaną wysokość montażu soczewek w nowe oprawy?
Czy nowa oprawa mocno różni się od starej (czy soczewki są pod podobnym kątem , czy są bliżej - dalej oczu?)
Jeśli przysłoni Pan jedno oko i patrzy tylko drugim, czy efekt też występuje? Czy tak samo dzieje się na każdym oku?
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez Martinez » Czw Wrz 08, 2016 13:23

Jakie miał Pan soczewki w starych okularach? (jaki indeks, jaka konstrukcja?)
Indeks 1.6 i przy nowych tak samo. Nie wiem co znaczy konstrukcja. Można doprecyzować?

Czy podczas badania / wyboru oprawy miał Pan ustalaną wysokość montażu soczewek w nowe oprawy?
Nie miałem. Jedynie miałem sprawdzaną odległość między źrenicami.

Czy nowa oprawa mocno różni się od starej (czy soczewki są pod podobnym kątem , czy są bliżej - dalej oczu?)
Soczewki pod podobnym kątem. Nowe soczewki są większe. 54x18

Jeśli przysłoni Pan jedno oko i patrzy tylko drugim, czy efekt też występuje? Czy tak samo dzieje się na każdym oku?
Tutaj nie mam tego jak sprawdzić, ponieważ jedno oko jest niedowidzące.
Martinez
Nowicjusz

Postprzez mfra » Czw Wrz 15, 2016 12:18

Nie wiem jakie były wcześniejsze soczewki - wiemy tylko, że indeks 1,60. Nowe są asferyczne, wcześniejsze mogły być o konstrukcji sferycznej. Jeśli tak jest do zmiany czasem trzeba się przyzwyczaić.
Przy soczewkach asferycznych jesteśmy bardziej wrażliwi na wszelkiego rodzaju błędy/ niedokładności przy montażu soczewek w oprawę (rozstaw źrenic, wysokość montażu, kąt pantoskopowy, itd.).

Proszę skonsultować się z optykiem u którego były wykonywane okulary - często drobne poprawki (przygięcie opraw, nosków) wystarczą, aby poprawić jakość widzenia.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez Martinez » Pią Wrz 16, 2016 11:26

Dziękuję za odpowiedź! :)
Martinez
Nowicjusz

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość