Odchylam głowę

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Odchylam głowę

Postprzez EdwardENowak » Czw Lis 17, 2016 20:09

Kupiłem kilka dni temu wasze okulary progresywne Izoplast 160 Anateo Plus, parametry: OP i OL do dali +0,75 cylinder +0,5 oraz do bliży +2,75 cylinder +0,5. Starałem się przez kilka dni "ostro je" użytkować tzn. dużo czytać, pracować na komputerze, nie ściągać w czasie dnia tj. użytkować je tak ja robię to na co dzień.
Rezultaty są takie, że do dali nie mam problemów, wiedzę lepiej, wyraźniej.
Kłopot mam zarówno gdy czytam jak i gdy pracuje na komputerze. Najlepiej widzę gdy odchylę głowę do tyłu zarówno przy czytaniu jak i komputerze. To jest pierwszy problem zupełnie nie do zaakceptowania. Drugi problem to, że wyraźnie widzę obszar jakby jaja pionowego o szerokości 1/3 oraz 1/2 wysokości kartki A5, a poza tym obszarem obraz jest rozmyty.
W ponownej wizycie w firmie optycznej, sprawdzono wykonane pomiary, wysokość itp. i nie stwierdzono żadnych pomyłek w pomiarach optometrysty.
Sugeruje mi się nabyć nową parę okularów półprogreswnych (do pracy biurowej), ale przecież po to kupowałem progersy aby nosić jedną parę a nie dwie.

Moje główne pytanie jest takie, dlaczego lepiej widzę (do bliży) odchylając głowę a nie patrząc na wprost? Czy soczewki na pewno wykonano prawidłowo ?
Co powinienem zrobić w tej sytuacji ?

Edward
EdwardENowak
Nowicjusz

Re: Odchylam głowę

Postprzez abc » Pią Lis 18, 2016 21:15

"....dlaczego lepiej widzę (do bliży) odchylając głowę a nie patrząc na wprost? "

To wymaga wyjaśnienia. Soczewki progresywne są tak skonstruowane, że w górnej części mają moc do dali, a im niżej tym większa moc, aż do mocy do czytania na samym dole. Aby dobrze widzieć w całym obszarze poruszać muszą się oczy, a nie głowa. Do dali należy patrzeć na wprost, do monitora nieco opuścić oczy (monitor musi być poniżej linii oczu przy patrzeniu na wprost) i zupełnie opuszczone oczy w dół przy czytaniu. Jeżeli to pana pierwsze progresy, to optyk powinien to z panem przećwiczyć przy odbiorze okularów. Jeżeli patrzy pan na wprost przy czytaniu (opuszczając głowę tak jak w okularach jednoogniskowych) to musi być źle, bo wówczas patrzy pan przez górny obszar soczewki, gdzie jest moc do dali, więc dużo za mała.

" Najlepiej widzę gdy odchylę głowę do tyłu zarówno przy czytaniu jak i komputerze."

To sugeruje, że soczewki zamontowane są zbyt nisko (jeżeli nie ma sytuacji jak wyżej). Proszę spróbować unieść nieco okulary. Czy wówczas widzi pan dobrze zarówno wdał jak i do bliży? Jeżeli tak, to prawie pewne, że montaż jest zbyt niski. Zbyt niskie ustawienie powodowałoby również zmniejszenie pola ostrego widzenia, chociaż w progresach najczęściej jest ono mniejsze od oczekiwań. Ja używam podobnej mocy soczewek i pole ostrego widzenia mam szerokości rzędu 13-16 cm (bliż-monitor), ale ostrość na bokach jest na tyle przyzwoita, że na 17” monitorze nie muszę ruszać głową na boki.
Dość ważnym jest w procesie adaptacji do soczewek progresywnych, aby nie analizować obrazów na bokach. Jeżeli czytam to co chcę przeczytać, to te boczne obrazy są nieważne. Z czasem układ wzrokowy „przestaje zauważać” te nieostrości i zniekształcenia, chociaż one zawsze występują, bo wynikają z niedoskonałości tego typu konstrukcji.
Rozwiązanie z drugą parą oczywiście bez sensu. W progresach powinien pan funkcjonować normalnie. Dzisiaj piątek, więc producent odezwie się pewnie dopiero w poniedziałek i pewnie zaproponuje zgłoszenie do optyka i spotkanie ze swoim przedstawicielem, który będzie próbował znaleźć powody dyskomfortu. Do tego czasu może pan spróbować w domu z tym uniesieniem okularów (np. podłożyć coś pod mostek, to uniosą się na nosie). Jednocześnie można popróbować zmiany nachylenia oprawki np. dół okularów bliżej policzków, a góra bardziej odstaje, lub odwrotnie. To da sporo informacji co do poprawności montażu i może znajdzie pan pozycję, w której będzie dobrze. Proszę spróbować i dać znać czy coś te próby zmieniają.
abc
Stały bywalec

Postprzez EdwardENowak » Sob Lis 19, 2016 14:24

Szanowny Panie, nade wszystko dziękuję za szybką odpowiedź, to bardzo budujące.
Zrobiłem, tak jak Pan zaproponował, uniosłem nieco okulary i sprawdziłem swoje odczucia.
Do dali widzę bardzo dobrze. Zarówno spacerując , jak i jadąc samochodem (nie sprawdziłem jedynie w gorszych warunkach atmosferycznych, o zmroku) , także oglądając telewizję, komfort widzenia uległ poprawie. Widzę lepiej z soczewkami +0,5 niż bez nich.
Do bliży, to 80% mojej aktywności, przy czym ¾ to praca na komputerze a ¼ to praca z dokumentami, ale nie wymagająca czytania nadmiernych szczegółów.
Po uniesieniu okularów, nie ruszając głową – tak jak Pan sugerował – poprawiło mi się widzenie w stosunku do sytuacji gdy okulary spoczywały na nosie. Na komputerze widzę lepiej, chociaż boki są nadal nieco rozmyte. Mam jednak komputer z ekranem 23” , co wynika z potrzeby częstej pracy na komputerze, więc pewnie i z tego powodu jest nieco gorzej.
Próbowałem nieco manewrować ekranem komputera , przybliżając go lub oddalając albo regulując kąt odchylenia ekranu, ale nie wiem jak poprawnie trzeba użytkować okulary z progresami przy pracy na komputerze (może Pan coś zasugeruje).
Przy czytaniu dokumentów, książek itp., muszę jednak skłonić głowę aby dobrze czytać , ale już nie muszę jej równocześnie odchylać do tyłu. Jakość widzenia wg. mnie jest dobra i taka jakiej oczekiwałem. Nieco przeszkadzają jedynie widoczne obrzeża dolne szkieł (widzę je).
Reasumując, mam wrażenie że pana diagnoza jest słuszna, soczewki są zbyt nisko.
W piątek wieczorem byłem jeszcze w salonie (przed poznaniem pana opinii), gdzie ponownie rozmawialiśmy. Zdecydowano umówić mnie z waszym przedstawicielem w Krakowie, aby raz jeszcze ktoś to przeanalizował. Dane dot. moich okularów: 221309/KT/2016 IZOPLAST 160 Anateo Plus, Ideal Max Blue UV , E-SPF 25; dla kompletu dodam, że mam oprawy tytanowe Jaguar.
Jak rozumiem, mogę przekazać treść Pana opinii w salonie.
Serdecznie dziękuję za Pana wsparcie,
Edward
EdwardENowak
Nowicjusz

Postprzez abc » Pon Lis 21, 2016 16:50

"Do bliży, to 80% mojej aktywności, przy czym ¾ to praca na komputerze a ¼ to praca z dokumentami, ale nie wymagająca czytania nadmiernych szczegółów."

Z tego by wynikało, że może rzeczywiście należałoby zrobić okulary „biurowe”, ale może zamiast, a nie jako drugie? Ze względu na wygodę używania jednych okularów, popracowałbym jednak nad tymi, które pan ma.

"nie wiem jak poprawnie trzeba użytkować okulary z progresami przy pracy na komputerze (może Pan coś zasugeruje)."

To dużo pisania. Proszę wpisać w wyszukiwarkę np. ergonomia pracy z komputerem, to wyskoczy sporo informacji, albo choćby zajrzeć tutaj:
https://pja.mykhi.org/1sem/UKO/laborki/LAB1/Lab1%20BHP.pdf
Jest tu sporo szczegółów, jak ustawić monitor, odległości, kąty, itp.

"Mam jednak komputer z ekranem 23” , co wynika z potrzeby częstej pracy na komputerze, więc pewnie i z tego powodu jest nieco gorzej."

Z pewnością tak. Przy tej wielkości monitora w tych obszarach bocznych pewnie będzie nieco gorzej niż ja to widzę na 17”. Ważne będzie, aby okulary były jak najbliżej oczu. To zwiększa nieco szerokość pola ostrego widzenia.

"Przy czytaniu dokumentów, książek itp., muszę jednak skłonić głowę aby dobrze czytać , ale już nie muszę jej równocześnie odchylać do tyłu."

To trochę dziwne. Jak uniósł pan okulary, to poprawiło się widzenie na monitorze, ale do czytania musi pan nieco skłonić głowę. Taki ruch głowy powinien spowodować, że patrzy pan przez obszar nieco wyższy, o nieco mniejszej mocy niż w obszarze soczewki przeznaczonym do czytania. To mogłoby sugerować, że moc dodatkowa do bliży + 2,00 dioptrie jest zbyt duża. A może wystarczy, aby tekst do czytania przysunąć bliżej do siebie i wówczas opuszczając oczy da się czytać bez pochylenia głowy? Nie wiem ile ma pan lat i czy to pierwsze okulary do czytania, ale w każdym przypadku, poprawność mocy do dali i do bliży, to podstawowy warunek prawidłowego funkcjonowania w okularach progresywnych. Może trzeba to sprawdzić?

"Nieco przeszkadzają jedynie widoczne obrzeża dolne szkieł (widzę je)."

Może wystarczy zwiększyć kąt pochylenia ramki tak, aby dół soczewek był bliżej policzków? To jest sprawa regulacji, którą optyk bez problemu może zrobić. To pochylenie ma również znaczenie dla jakości widzenia w soczewkach progresywnych.

"Zdecydowano umówić mnie z waszym przedstawicielem w Krakowie, aby raz jeszcze ktoś to przeanalizował."

Nie jestem pracownikiem czy przedstawicielem JZO, więc moja opinia będzie dla optyka pewnie tyle warta co opinia każdego innego użytkownika okularów, czyli nic. Jeżeli jest pan już umówiony z przedstawicielem producenta, to myślę, że wszystko się wyjaśni. Zrobi na miejscu potrzebne pomiary i wówczas będzie mógł powiedzieć dokładnie co i jak. Na odległość to trochę jednak gdybamy.
abc
Stały bywalec

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość