Dobór szkieł do nowych okularów

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Dobór szkieł do nowych okularów

Postprzez prezes2048 » Pon Lut 06, 2017 17:17

Witam. Obecnie posiadam okulary o mocach z recepty odpowiednio:

OP: sfera -1,5, cylinder -1,5 (oś 92)
OL: sfera -1,75, cylinder -0,75 (oś 110)
PD (rozstaw źrenic?): 64

Są to wartości aktualne, ale uszkodzenie szkieł pchnęło mnie ku zmianie okularów (stare niemodne i niewygodne heh). Soczewki IZOPLAST 150 Ideal UV fi70 zamontowane w obecnych okularach mają moce jak niżej:

OP: sfera -3,0, cylinder +1,5 (oś 2 - tak intuicja mi podpowiada)
OL: sfera -2,50, cylinder +0,75 (oś 20)
PD: 64

Zamierzam kupić okulary Tommy Hilfiger TH1259 (nosek 17, szerokość 55, wysokość 33). Obecnie grubość szkieł na brzegach wynosi ok 4mm dla oka lewego i 5mm dla prawego. Nowe oprawki są metalowe o dość cienkiej ramce, więc wybór padł na indeks 1,6. Co do "różnych" mocy z recepty i montażu sam sobie jestem to w stanie wyjaśnić, ale moje pytanie brzmi, który wariant byłby korzystniejszy grubościowo, a raczej cienkościowo? Jakie grubości na brzegach miałyby soczewki z recepty i te wybrane przez optyka dla nowej oprawki? Czy w tych mocach i indeksie 1,6 dostępne są szkła asferyczne? Czytam i czytam forum i przewinął mi się przez oczy fakt, iż szkła o mniejszych średnicach, będą cieńsze? Tak, tak, też to rozumiem, ale spodziewałem się grubości różnej na brzegach a takiej samej na środku, ale pojawiły się przykłady, że grubość środka jest różna. Z jakiej soczewki dałoby się wyciąć szkła do nowych oprac? Mi wyszło, że fi64 - wartość obliczeniowa (obliczenia dla źrenic w ogniskach soczewek).

Pozdrawiam i z góry dziękuję za lekturę mojego wywodu :D
prezes2048
Nowicjusz

Re: Dobór szkieł do nowych okularów

Postprzez mfra » Wto Lut 07, 2017 11:46

Witam,

Gdyby do wybranej oprawy zamontował Pan soczewki:
- w indeksie 1,5 (izoplast 150) - takie jak obecnie - grubości byłyby następujące:
Oko prawe: środek 2,0 mm, od skroni 5,3 mm, od nosa 3,6 mm, góra i dół około 2,5 mm; waga 5,8 grama
Oko lewe: środek 2,0 mm, od skroni 4,7 mm, od nosa 3,4 mm, góra i dół około 2,5 mm; waga 5,6 grama
- w indeksie 1,6 (Izoplast 160 M - konstrukcja asferyczna) grubości byłyby następujące:
Oko prawe: środek 1,2 mm, od skroni 3,8 mm, od nosa 2,5 mm, góra i dół około 1,6 mm; waga 3,8 grama
Oko lewe: środek 1,2 mm, od skroni 3,3 mm, od nosa 2,3 mm, góra i dół około 1,6 mm; waga 3,7 grama

jak napisałem wyżej soczewki w tym indeksie w JZO mają konstrukcję asferyczną.
Wybór mniejszej średnicy w Pana przypadku nic nie zmieni. Zmiana średnicy (albo wybór jak najmniejszej średnicy) ma sens tylko w przypadku soczewek plusowych.

Średnica jest mniej więcej dobrze przez Pana wskazana, ale jak pisałem wyżej - nie ma znaczenia.

Pozdrawiam,
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Re: Dobór szkieł do nowych okularów

Postprzez prezes2048 » Wto Lut 07, 2017 21:19

Dziękuję za odpowiedź! No fakt, uzmysłowiłem sobie, że większe soczewki dodatnie muszą być sztucznie pogrubione, aby krawędź soczewki nie była zbyt cienka. To moja ciekawość została zaspokojona i teraz ze spokojem mogę zamawiać okulary.

Pozdrawiam!
prezes2048
Nowicjusz

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości