Kilka pytań w kontekście wyboru okularów progresywnych.

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Kilka pytań w kontekście wyboru okularów progresywnych.

Postprzez olaf1969 » Pon Kwi 24, 2017 21:45

Z racji tego, że po raz pierwszy zabieram głos na tym forum to chciałem się przywitać. Witam Wszystkich :)

Pacjent. Wiek 47 lat. Okularnik od około 30 lat. Do tej pory okulary o następujących wartościach:

OP: - 1,5
OL: - 1,25
Odległość źrenic: 66 mm.

Praca przy komputerze - 8 godzin dzienne. Codzienne czytanie i pisanie ręczne. Codzienna jazda samochodem. Reasumując. Wszystkiego bardzo dużo ze względu na charakter pracy.

Po badaniach okulistycznych w marcu otrzymałem receptę:

Do dali: OP: -1,75. OL: -1,5. Odległość źrenic: 67 mm.

Do bliży: OP: -0,75. OL: -0,5. Odległość źrenic: 65 mm.

Pytanie 1. Czy na tej recepcie nie ma błędu ? Czy nie powinno być dla bliży (plus) ?
Pytanie 2. Czy rozstaw źrenic 67mm do dali i 65 do bliży - to jest normalne ? Tym bardziej że do tej pory zawsze miałem na receptach rozstaw 66 mm do dali (do bliży nie miałem parametrów).

Kolejna kwestia mam zamiar kupić okulary ze szkłami progresywnymi. Czy wybór oprawek do szkieł progresywnych ma znaczenie ? Mierzyłem dzisiaj różne oprawki z myślą że właśnie tutaj poproszę o poradę w tej kwestii zanim udam się do optyka.

Interesują mnie następujące modele oprawek:
1. Carrera 5524
2. Ray Ban 7047
3. Ray Ban 5245

Jakie szkła progresywne polecacie do tych oprawek, biorąc pod uwagę moją wadę wzroku. Oczywiście wszystko ma znaczenie. Cena, jakość ale i moja wada a ponadto fakt że np. za 3 lata - gdyby pogorszył się wzrok - to będę musiał kupić kolejne szkła więc kwestia ekonomii różwnież ma znaczenie, jednak najważniejszy jest dla mnie komfort - bym mógł cały dzień kierować autem, siedzić na kompie, pisać na kompie, czytać gazętę itd...

Ewentualnie na priva proszę o jakieś polecenie zakładów optycznych na trasie: Kraków-Tarnów-Rzeszów, bądź przestroga z czyich usług nie korzystać. Naczytałem się na forum i w necie jak to czasami pacjent wybiera oprawki i bez "pomiarów" robią mu progresy.

Pozdrawiam Wszystkich.
olaf1969
Nowicjusz

Re: Kilka pytań w kontekście wyboru okularów progresywnych.

Postprzez mfra » Śro Kwi 26, 2017 9:19

Witam,

Odpowiedzi na pytania:
Ad 1. Nie ma błędu na recepcie. Do bliży ma się po prostu większą moc niż do dali - w Pana przypadku na razie jest to 1,00 dptr więcej )w dali ma Pan -1,75 w blizy o 1,0 dptr więcej czyli -0,75). Za kilka lat (przez jakiś czas) do czytania nie będzie Pan w ogóle potrzebował okularów :) - do bliży będzie Pan potrzebował korekcji około 0,00 dptr.
Ad 2. Jest to normalne - zazwyczaj co prawda różnica między rozstawem do dali i bliży jest ciut większa - około 2 mm na oko, ale może być też około 1 mm. Ważne, aby rozstaw był zmierzony osobno dla oka prawego i osobno dla oka lewego.
Ale rozstaw źrenic na pewno, jeszcze raz i dokładniej, zostanie zmierzony w Salonie Optycznym.

Teoretycznie każda z wybranych opraw nadaje się do soczewek progresywnych. Ważne jest jednak, aby je przymierzyć i dokładnie wyprofilować do Pana twarzy jeszcze przed montażem soczewek w oprawę - dotyczy to szczególnie opraw nr 2 i 3, które nie mają regulowanego noska.
Z naszych soczewek w Pana przypadku polecam soczewki od Sirus Plus, przez Anateo Plus do Intuitiva Plus - zależy od kwoty jaką chce Pan wydać: Sirusy będą najtańsze, Intuitivy -najdroższe. Wszystkie z wymienionych mają rozszerzone pola widzenia pośredniego, więc komfort pracy z bliżą i odległością pośrednią jest bardzo duży.
Jeśli na pierwszym miejscu stawia Pan jednak bardzo duży komfort prowadzenia samochodu - to polecam soczewki specjalne do samochodu - EyeDrive PAL PRO lub EyeDrive PAL PRO 4U. Soczewki te mają specjalne konstrukcje i powłokę, dzięki czemu mamy zwiększone obszary widzenia podczas jazdy samochodem i zdecydowanie mniej oślepiają nas światła samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Oczywiście soczewki te nadają się także do codziennego użytku. Więcej na ich temat: http://www.jzo.com.pl/eyedrive-pytania-odpowiedzi/

Pozdrawiam,
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez abc » Czw Kwi 27, 2017 14:09

Mała poprawka.
" ...różnica między rozstawem do dali i bliży jest ciut większa - około 2 mm na oko, ale może być też około 1 mm."

Różnica rozstawu źrenic do dali i do bliży w zakresie 58-72 mm jest w przybliżeniu 2,0 mm obuocznie. Na ogół podanie takiej wartości do bliży jest tylko informacją, że układ nie odbiega od normy. W tym przypadku nie ma to znaczenia, bo centrowanie progresów będzie do dali i ważna będzie dokładność pomiaru do dali.
abc
Stały bywalec

Postprzez olaf1969 » Pią Kwi 28, 2017 22:49

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chciałbym jeszcze teraz podpytać odnośnie opraw.
Wiem że jest wuj google, jednak profesjonalne forum to zdecydowanie lepsze źródło wiedzy.
Oprawki.
1. Carrera 5524
2. Ray Ban 7047 NYLON
3. Ray Ban 5245 ACETAT

Carrery są metalowe, natomiast Raybany z tworzywa sztucznego - nylon lub acetat.

Pytania :)
1. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma tworzywami (Ray Ban). Które z nich jest lepsze ?
2. Czy której z tych 3 oprawek (dla moich szkieł) będą lepsze, pytam w kontekście "wychodzenia" szkieł z oprawy. Zdarzją się takie "zjawiska", wiem coś o tym, bo przecież jestem okularnikiem, moja córka również jest okularnikiem i "parę" oprawek w sowim życiu miał.
3. Pytanie jeszcze o cenę "szkiełek" Sirus Plus, Anateo Plus, Intuitiva Plus oraz EyeDrive PAL PRO lub EyeDrive PAL PRO 4U.

Pozdrawiam :)
olaf1969
Nowicjusz

Postprzez olaf1969 » Wto Maj 02, 2017 18:15

To jeszcze pytanie, jak kształtują się ceny zaproponowanych przez Pana soczewek progresywnych ?
olaf1969
Nowicjusz

Postprzez mfra » Śro Maj 10, 2017 8:56

Odnośnie oprawek proponuję poszukać innego forum.
Co do cen soczewek progresywnych to w każdym salonie optycznym dostanie Pan odpowiedź.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 2 gości