kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Dla optyków okularowych

Moderator: mfra

kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez elfi86 » Śro Cze 13, 2012 15:27

Dzień dobry,

okularnikiem jestem już 10 lat, i mam dość sporą krótkowzroczność+astygmatyzm. Ostatnio byłam na badaniu u okulisty i okazało się, że wzrok w prawym oku mi się pogorszył (przy czytaniu miałam zamazany obraz na prawe oko). Okulista dodał więc -0.5D i zmienił cylinder z +1,0 na +1,5. Lewe oko zostawił bez zmian (tak powiedział). W domu porównałam nową receptę ze starą i zobaczyłam, że osie też zostały zmienione w obu oczach (tylko o 5 stopni). Po odebraniu okularów dziwnie widzę lewym okiem. Na dodatek: co mnie najbardziej martwi, nadal mam problemy z czytaniem, i tym razem na na lewe i na prawe oko razem. Wcześniej chociaż to lewe widziało wyraźne literki. Z związku z tym, mam pytanie, czy tak mała zmiana osi może mieć taki wpływ na widzenie? Czy może z okularami coś nie tak?
Na dodatek dziś byłam u innego optyka na regulacji nosków, bo jedna strona była niżej. Ten nowy optyk zadziwił się, kto wcisnął mi takie ciasne oprawki i że szkła tez są za małe w stosunku do moich oczu. Teraz jestem wściekła na optyka co robił okulary, bo zapłaciłam za nie 410 zł, i pytałam podczas mierzenia oprawek czy one mają tak przylegać do skroni. Niestety ta pani dała mi do zrozumienia, że z nas dwoje, to ona się na tym zna, a nie ja. Teraz to już w ogóle straciłam zaufanie i zaczęłam mieć wątpliwości, czy szkła są zrobione zgodnie z receptą. Najgorsze jest to, że nawet nie wiem, czy w takiej sytuacji mogę zgłosić reklamacje.
elfi86
Nowicjusz
 
Posty: 6
Rejestracja: Śro Cze 13, 2012 15:22

Re: kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez abc » Śro Cze 13, 2012 16:51

Okulista dodał więc -0.5D i zmienił cylinder z +1,0 na +1,5. Lewe oko zostawił bez zmian (tak powiedział).
Nie bardzo rozumiem co zostało zrobione. Proszę napisać dokładnie jakie były stare szkła i jakie są nowe - moce i położenia osi dla obu oczu.
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03

Re: kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez elfi86 » Czw Cze 14, 2012 9:13

dziękuję za szybką reakcję i przepraszam, że tak niejasno przedstawiłam sytuację.

Stara recepta:
OP -6,25D cyl +1,0 oś 95
OL -5,5D cyl +1,0 oś 85

rozstaw źrenic 61

Nowa recepta:

OP -6,75D cyl +1,5 oś 100
OL -5,5D cyl +1,0 oś 80

rozstaw źrenic 61

W dzień, przy naturalnym świetle jest jeszcze w miarę w porządku. Problemy zaczynają się przy sztucznym świetle. Czuję się jakby za mgłą. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie-mam 25 lat.
elfi86
Nowicjusz
 
Posty: 6
Rejestracja: Śro Cze 13, 2012 15:22

Re: kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez abc » Czw Cze 14, 2012 14:44

Powodów dyskomfortu może być wiele. Zmiana położenia osi o 5 stopni, dla takiej wartości mocy cylindrów, przekracza dopuszczalne w normie wartości odchyłek. Gdyby jednak w starych okularach osie cylindrów były prawidłowe, a optyk wykonał nowe okulary z dopuszczalnymi odchyłkami (4 stopnie) od wartości na recepcie, to w sumie położenia osi mogą być odchylone od położeń prawidłowych aż o około 9 stopni. To bardzo dużo i na pewno miałoby znaczenie dla ostrości widzenia. Ano właśnie:
 jaką ostrość widzenia do dali uzyskuje pani w starych i nowych okularach, obuocznie i oddzielnie każdym okiem? W których lepiej, w starych czy nowych?
 proszę w nowych okularach zasłonić oko prawe (np. kartką), popatrzeć na daleki przedmiot i odsłonić prawe oko. Czy w momencie odsłonięcia oka prawego obraz jest lepszy, gorszy czy taki sam? A może jakieś inne efekty pani zauważa lub odczuwa?
 w starych okularach oko lewe ma zamazany obraz podczas czytania. Proszę zasłonić oko lewe i czytając okiem prawym zmieniać położenie tekstu – bliżej, dalej. W jakim położeniu tekst jest wyraźniejszy- bliższym czy dalszym?
W pani wieku nie powinno być żadnych problemów z czytaniem wynikającym z typowej przypadłości, tzn. braku dostatecznej akomodacji. Problemy mogą jednak wynikać z innych powodów i na forum, bez dokładnych badań, nie da się tego ustalić. Jednym z powodów może być również zmiana mocy na prawym oku. Gdyby okazało się, że moc starych soczewek była prawidłową, to wprowadzona zmiana spowoduje, że w okularach oko stanie się nadwzroczne i uruchomiona akomodacji spowoduje niezrównoważenie akomodacji, które może skutkować pogorszeniem widzenia, prawidłowo skorygowanego, oka lewego. Coś takiego pani zauważa, w więc jest to prawdopodobne. Niestety, ponownie, pewność można mieć po badaniu.
Jeżeli zauszniki oprawek uciskają na skroniach, to być może oprawka jest nieco za mała, ale czasem można to poprawić przez zwykłą regulację kąta odchylenia zauszników.
pytałam podczas mierzenia oprawek czy one mają tak przylegać do skroni. Niestety ta pani dała mi do zrozumienia, że z nas dwoje, to ona się na tym zna, a nie ja

Proszę pamiętać – zna się na tym ten, który płaci. Jeżeli odczuwa pani dyskomfort podczas przymierzania opraw, czy ma pani jakieś wątpliwości i nie jest pewna wyboru, to należy zrezygnować, lub poprosić kogoś, do kogo ma pani zaufanie, o pomoc w wyborze. Ja wiem, fachowiec jest od tego, aby pomógł, ale dziś są takie czasy, że „fachowcom” często kasa przesłania świat.
W pani sytuacji, gdy nie da się odpowiednio dopasować oprawy, optyk powinien wykonać nowe okulary na swój koszt, bo właściwy dobór oprawy to jego praca i w tym przypadku, jeżeli zgłaszała pani wątpliwości co do wielkości oprawy podczas ich dobierania, jest to jego błąd.
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03

Re: kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez Adekboss1 » Czw Cze 14, 2012 17:07

Szczera prawda. Jeśli "fachowiec" znał się lepiej to powinien w tej sytuacji dopasować okulary tak aby czuła sie Pani komfortowo. Jesli tego nie potrafi to znaczy, że fachowcem jest tylko z nazwy.
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec
 
Posty: 147
Rejestracja: Pią Sty 20, 2012 15:35
Miejscowość: Poznań

Re: kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez elfi86 » Pią Cze 15, 2012 16:45

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Takie wsparcie jest dla mnie bardzo ważne, bo ta sytuacja tak mnie przytłoczyła, że dziś już w ogóle zrezygnowałam z tych nowych okularów i założyłam stare. Przez ponad tydzień próbowałam przyzwyczajać się do nowych szkieł, ale wczoraj się poddałam. Na dodatek te oprawki oprócz tego, że wciskają się w skroń (co jeszcze byłabym w stanie zaakceptować), to nie pokrywają całych moich oczu i dlatego żeby patrzeć prosto muszę podnosić głowę (strasznie rozbolały mnie plecy i szyja od tego). Przy mojej krótkowzroczności zerkanie ponad okularami nie ma najmniejszego sensu. Byc może takie oprawki sprawdziłyby się u kogoś, kto używa okularów tylko do czytania. Wspominałam, że byłam tez u innego optyka, na regulacji nosków, i on od razu mi mówi, że te okulary są JUŻ za małe na mnie. Powiedziałam mu ze zdziwieniem, że kupowane tydzień temu, a on tylko głową pokręcił, jak można było takie oprawki komuś wcisnąć. Troszkę poregulował (powiedział, że w tej sytuacji niewiele da się zrobić), ale oczy i tak się nie mieszczą w szkłach. Ale tak to już jest, że ślepemu można każdy kit wcisnąć :(
Mam ochotę pójść do tej pani optyk i jej nawrzucać, ale znając jej usposobienie i siłę argumentacji, to na pewno świetnie obroni swój błąd. Mam też wątpliwości, bo nie dostałam od optyka żadnych dokumentów (co do informacji o szkłach czy karty gwarancyjnej). Teraz to już nawet nie jestem pewna, czy okulary są zrobione zgodnie z receptą.

Czy osie mogą po kilku latach ulec zmianie? Stara recepta na okulary była wydana w 2007 roku.

Zrobiłam te małe testy, o których pan pisał:

Stare okulary:

Ostrość do dali (oddzielnie dla każdego oka)- mam wrażenie, że jest taka sama (nie zauważam znacznej różnicy)

Ostrość z bliska- lewe oko w porządku, natomiast z prawym są problemy, literki zamazane, zmiana położenia tekstu niewiele pomaga, raczej przechylam kartkę bardziej pod światło lub czasem, gdy chcę coś małego zobaczyć z bliska to zerkam pod okularami na to.

Nowe okulary:


Ostrość do dali- lewe oko trochę gorzej w porównaniu do prawego

Ostrość z bliska- literki zamazane, ale bardzo lekko, prawe oko lepiej sobie radzi niż w starych okularach, ale nie mogę powiedzieć, że widzę wyraźnie- litery nadal zamazane. I tak samo jak w starych szkłach zmiana położenia tekstu nie przynosi żadnego efektu.

Jak już pisałam w pierwszym poście, okulista podczas badania powiedział, że z ostrością w starych okularach nie jest źle. Nie miałam żadnych problemów z odczytaniem cyferek z tablicy w swoich szkłach. Więc zdziwiło mnie, że na recepcie jest dodane -0,5D na prawe oko. Żałuję, że od razu nie zapytałam, ale zauważyłam to dopiero w domu. Wcześniej nie czytałam recepty, bo miałam zakrapiane oczy. Zresztą do tej pory miałam zaufanie do tego lekarza. Ale teraz wnioskuję, że w dzisiejszym świecie, to pasowałoby się samemu znać na wszystkim, żeby nie zostać nabitym w butelkę :(

Teraz naprawdę nie wiem, co mam robić. Ta strata finansowa zabolała. Za dwa tygodnie muszę wyjechać do pracy sezonowej za granicę, na 2 miesiące. Nowe okulary do niczego, do okulisty nie zdążę pójść, bo się miesiąc czeka na wizytę. A boję się, że znowu mi się wzrok pogorszy, jak będę całe lato, bez odpowiedniej korekcji astygmatyzmu w prawym oku.
Chciałabym się też doradzić, jakich argumentów mam użyć w rozmowie z optykiem, w sprawie reklamacji. Obawiam się, że usłyszę, że przecież całkiem świadomie się zgodziłam na te oprawki i zostanę odesłana z kwitkiem.
elfi86
Nowicjusz
 
Posty: 6
Rejestracja: Śro Cze 13, 2012 15:22

Re: kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez abc » Wto Cze 19, 2012 0:57

Zarówno do dali jak i do bliży oko prawe w nowych okularach widzi nieco lepiej.
prawe oko lepiej sobie radzi niż w starych okularach, ale nie mogę powiedzieć, że widzę wyraźnie- litery nadal zamazane.

Wynika z tego, że zmiana soczewki jest korzystna. Pytanie czy optymalna. Zmiana położenia tekstu przy czytaniu nie zmienia ostrości liter, a więc tak jak przypuszczałem nie jest to sprawa akomodacji. Proszę jeszcze zrobić jeden test: w kartoniku (kartce) wielkości pozwalającej zasłonić soczewkę w okularach proszę zrobić igłą małą dziurkę o średnicy około 1 mm. Na tekst do czytania proszę skierować silne światło, zasłonić lewe oko i porównać ostrość liter widzianych w okularach:
- przez oko prawe podczas czytania i
- podczas czytania patrząc przez dziurkę w kartoniku.
Jeżeli patrząc przez dziurkę w kartoniku literki są wyraźniejsze, astygmatyzm prawego oka nie jest jeszcze dokładnie skorygowany. Należałoby wówczas jeszcze raz zrobić badanie i dokładnie dobrać moc soczewek. Jeżeli ostrość się nie zmieniła, to nieostrość wynika z innych powodów, np. anatomicznego rozmieszczenia receptorów w oku. Zasadnym byłoby wówczas, niezależnie od doboru mocy soczewek, dokładne okulistyczne badanie dna oka. Podczas czytania przez małą dziurkę do oka wpada mało światła i obraz może być zbyt ciemny. Dlatego ważne jest silne oświetlenie tekstu.
Przy obserwacji obuocznej pani problemy mogą wynikać również z niewłaściwego montażu, tym bardziej, że moc soczewek nie daje zbyt dużej swobody w dokładności montażu.
Dopasowanie oprawy, to sprawa oczywista. Jeżeli nie będzie możliwa powinien to być kłopot i koszt optyka. Pytanie, czy starczy pani uporu w dochodzeniu swojej, bezspornej, racji.
Przed ewentualną reklamacją należałoby poprosić innego optyka o pomiar położenia środków optycznych soczewek w stosunku do pani rozstawu źrenic (poziomego i pionowego) i poprawności ustawienia położenia osi cylindrów. Ewentualne, zbyt duże, niedokładności byłyby mocną, dodatkową, podstawą reklamacji.
I to by było na tyle. Więcej chyba nie da się zrobić na odległość.
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03

Re: kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez Adekboss1 » Śro Cze 20, 2012 1:17

Oczywiscie. Prosze u innego optyka poradzic sie co konkretnie (wg niego) jest zle zrobione. Ewentualnie czy srodki sa razaco poprzesuwane. Najlepiej to wszystko spisac. Nastepnie wreczyc pisemna reklamacje i postraszyc, ze bedzie Pani walczyc o swoje. Powinien sie ugiac.

Co najwazniejsze! Napisala Pani, ze dobrowolnie zgodzila sie Pani na te oprawy. Biorac pod uwage, ze miala Pani zakropione oczy i do tego widzi Pani niewyraznie bez okularow z powodu braku korekcji w przymierzanych oprawach to miala Pani prawo do blednej oceny. Co najwazniejsze - optyk jest specjalista i NIE MOZE podawac takich idiotycznych argumentow, ze Pani chciala... No chyba, ze uprzedzil o tym, ze oprawa jest za mala i wybiera ja Pani na wlasna odpowiedzialnosc. Kiedy u mnie klient chce kupic za mala oprawe albo za duza to kategorycznie mu to odradzam. Wole odeslac do konkurencji lub dokupic cos specjalnie pod klienta niz wciskac towar na sile. Rece opadaja, tylko kasa i kasa.

P.S. proponuje nie czekac w kolejce do okulisty tylko udac sie do optyka, ktory ma badanie w ramach zakupu okularow. Bez kolejek. Aby wstepnie zweryfikowac czy jest optykiem proponuje chwile porozmawiac i wypytac o pare ciekawostek zaby dowiedziec sie czy zna sie na rzeczy np. czy do montazu soczewek potrzebna jest wysokosc (odpowiedz: TAK), na jakiej zasadzie powinny byc dopasowane oprawy, czy osobiscie zajmuja sie szlifowaniem soczewek czy zlecaja (dlugi termin oczekiwania ok.3-4 dni swiadczy o tym, ze oddaja)? Takie pytania bardzo duzo wyjasniaja i mowia o tym czy ma Pani doczynienia z optykiem czy "optykiem"

pozdrawiam serdecznie i wspolczuje niemilych doswiadczen
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec
 
Posty: 147
Rejestracja: Pią Sty 20, 2012 15:35
Miejscowość: Poznań

Re: kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez elfi86 » Czw Cze 21, 2012 20:35

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i za zainteresowanie. Podniosło mnie to trochę na duchu i utwierdziło w przekonaniu, że to nie ja jestem wszystkiemu winna. Byłam wczoraj u dwóch innych optyków, żeby się z nimi skonsultować. Pierwszy z nich sprawdził zgodność szkieł z receptą i powiedział, że są poprawnie wykonane. Gdy zapytałam o kwestię oprawek, to powiedział, że przecież byłam przy wyborze i się na takie zgodziłam. Zdenerwowało mnie to bardzo, że ludzie nie rozumieją, że przy takiej krótkowzroczności jak moja, naprawdę ciężko obiektywnie ocenić swój wygląd w lusterku w okularach bez szkieł. Natomiast drugi optyk również potwierdził zgodność z receptą (jakieś tam małe odchylenia, w granicach normy). Oprawki skrytykował i poparł wszystkie moje zastrzeżenia. Powiedział, że problemy z zamazanym widzeniem mogą wynikać z zastosowania innego rodzaju szkieł. Niestety pani, która robiła okulary nie wydała mi żadnych informacji. Zalecił ponowną wizytę u okulisty, jeśli w najbliższym czasie oczy się nie przyzwyczają do nowych szkieł. Czy takie niewielkie zmiany w mocach mogą naprawdę powodować taki dyskomfort i problemy z odczytaniem literek?

Poszłam do tej pani, która mi robiła okulary, ale nic nie dałam rady wskórać. Powiedziała, że przy takiej dużej krótkowzroczności dobiera się małe oprawki, żeby szkła nie wyszły strasznie grube. Dodała, że mam dużą głowę i dlatego oprawki przylegają do skroni. Na koniec pochwaliła samą siebie, że ona nie ma sobie nic do zarzucenia. A mi niestety brakuje przebojowości i przegrałam te potyczki słowne.

abc napisał(a):Proszę jeszcze zrobić jeden test: w kartoniku (kartce) wielkości pozwalającej zasłonić soczewkę w okularach proszę zrobić igłą małą dziurkę o średnicy około 1 mm. Na tekst do czytania proszę skierować silne światło, zasłonić lewe oko i porównać ostrość liter widzianych w okularach:
- przez oko prawe podczas czytania i
- podczas czytania patrząc przez dziurkę w kartoniku.
Jeżeli patrząc przez dziurkę w kartoniku literki są wyraźniejsze, astygmatyzm prawego oka nie jest jeszcze dokładnie skorygowany. Należałoby wówczas jeszcze raz zrobić badanie i dokładnie dobrać moc soczewek. Jeżeli ostrość się nie zmieniła, to nieostrość wynika z innych powodów, np. anatomicznego rozmieszczenia receptorów w oku. Zasadnym byłoby wówczas, niezależnie od doboru mocy soczewek, dokładne okulistyczne badanie dna oka. Podczas czytania przez małą dziurkę do oka wpada mało światła i obraz może być zbyt ciemny. Dlatego ważne jest silne oświetlenie tekstu.


Po zrobieniu testu trochę mi ulżyło, bo przez dziurkę w kartonie widzę wyraźniej. Bałam się, że może jakieś inne schorzenie się do mnie przykleiło. Teraz to już chyba zostaje mi ponowna wizyta u okulisty, bo wydaje mi się, że nie dobrał mi optymalnej korekcji. Nie chcę wyjść na histeryczkę, ale przy takiej wadzie już nie mogę sobie pozwolić na zaniedbania i pogorszenie, dlatego chciałabym wszystko sprawdzić.
Dziękuję jeszcze raz za wnikliwe przeanalizowanie mojego problemu. Rozumiem, że na odległość siłą rzeczy nie można do końca rozwiązać tej sprawy.
elfi86
Nowicjusz
 
Posty: 6
Rejestracja: Śro Cze 13, 2012 15:22

Re: kłopoty z optykiem-zamazany obraz+za ciasne okulary

Postprzez abc » Czw Cze 21, 2012 22:24

Trochę się pani nabiegała, ale teraz pani wie gdzie można pójść następnym razem, a gdzie raczej nie warto. Niewielki, ale jednak jakiś zysk jest. Prawdą jest, że w małej oprawie grubość soczewek na krawędzi będzie mniejsza, ale na tym cała sztuka polega, aby wielkość tarczy była stosunkowo mała, a szerokość na skroni odpowiednia do szerokości głowy. Przy stosunkowo małej tarczy (oczywiście nie może ona być przesadnie mała)dobiera się oprawkę, która ma odpowiednio większy łącznik (część oprawki od krawędzi szkła, po stronie skroni, do zausznika)tak, aby szerokość oprawki była odpowiednia na skroni. To jest możliwe, tylko trzeba chcieć poszukać. Zdarza się, że nie ma takiej oprawki w zakładzie(jest, ale nie taki kolor czy kształt tarczy), ale wówczas nie wciska się na siłę byle czego. Trudno, nie można mieć wszystkiego. Należy wówczas poradzić klientowi czego ma szukać, na co zwrócić uwagę. Następnym razem ponownie do nas przyjdzie, a po latach przyprowadzi i swoje wnuki. Żyje się ze stałego klienta. Niestety tej podstawowej zasady wielu pracujących w zakładach optycznych wydaje się nie rozumieć.
Mam nadzieję,że teraz, wiedząc trochę więcej na temat pani okularów, uda się pani dobrać właściwą moc soczewek i odpowiednią oprawkę.
Pozdrawiam i miłego weekendu.
abc
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03

Następna

Wróć do Optycy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 1 gość