cylindry

Dla optyków okularowych

Moderator: mfra

cylindry

Postprzez weronika12 » Wto Lis 12, 2013 23:00

Witam, mam pytanie, jeśli na recepcie mam zapisane sfery i cylindry do dali, to czy do bliży też muszą być cylindry, mimo, iż na recepcie są tylko (sfery w tabelce bliż)?
weronika12
Nowicjusz

Re: cylindry

Postprzez mfra » Pią Lis 15, 2013 16:10

W szczególnych przypadkach może się zdarzyć, że moce cylindryczne są inne do dali i inne do bliży, ale radzę się upewnić u okulisty/optometrysty co miał na myśli.
Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko i z reguły takie recepty to niedopatrzenie lub "skrót myślowy".
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez LEMUR » Pią Lis 15, 2013 16:58

jeszcze co mi przychodzi do glowy to maly cylinder rzedu 0,25 do dali, i korekcja sferyczna do blizy. Z takimi receptami sie czasami spotykam.
pozdrawiam
LEMUR
Awatar użytkownika
LEMUR
Stały bywalec

Postprzez abc » Pią Lis 15, 2013 20:43

Mnie uczono, że tylko w jednym przypadku moc cylindra ma taką samą moc do dali i do bliży. W każdym innym przypadku jest różnica, z tym, że nie zawsze jest uwzględniana, ponieważ:
1. optycy, a właściwie przepisujący korekcję, nie wiedzą o tym, że tak jest,
2. Różnica mocy bywa poniżej 0,25 dptr. i w praktyce nie jest możliwa realizacja zmiany.
Oczywiście w tych rozważaniach pomijamy sprawę ewentualnego astygmatyzmu soczewkowego, który może zmienić zarówno moc jak i położenie kątowe osi cylindra.
Tak jak panowie piszą, decyduje przepisujący korekcję.
abc
Stały bywalec

Wróć do Optycy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość