INSET

Dla optyków okularowych

Moderator: mfra

INSET

Postprzez abc » Pią Wrz 05, 2014 22:23

Poczytałem nowy 70 – ty numer Izoptyki. Jest parę ciekawych rzeczy, np. o wytrzymałości mechanicznej materiałów. Różnice w stosunku do CR są rzeczywiście duże, ale nie znajduje to odzwierciedlenia w zalecanych, minimalnych grubościach w punktach wiercenia czy montażu na żyłkę. Czy to oznacza, że wytrzymałość CR przy podanych grubościach jest wystarczająca, bezpieczna, a nadwyżka wytrzymałości, dobrze jak jest, ale nie musi być?
Trochę nie rozumiem dlaczego w rozwiązaniu zadania 8 jest porównywanie sinusów, przy założeniu zerowych kątów wygięcia i pantoskopowego. Gdyby porównać tangensy, nie byłoby potrzeby przyjmowania założeń, które dla wartości w zadaniu nie dają istotnej rozbieżności wyników, ale tak w ogóle są nieprawdziwe. Przy tangensach też będzie pewien błąd, ale nieporównanie mniejszy niż przy sinusach. Zabrakło mi też trochę szerszej dyskusji i wniosków. Przy okazji poczytałem jeszcze artykuł o insecie w Izoptyce nr 55.na str. 12 jest tam stwierdzenie:
[quote]Rzeczywisty rozstaw środków optycznych soczewek w obszarach do bliży będzie mniejszy niż rozstaw źrenic wynikający z pomiaru pupilometrem.[/guote]
To nie jest prawdą. Tak może być, ale nie musi, ponieważ pupilometrem, czy źrenicówką, nie mierzymy położenia źrenic do bliży. A tak w ogóle dobrze poczytać i trochę poćwiczyć głowę.
abc
Stały bywalec

Wróć do Optycy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość