Soczewki DT/DTI

Dla optyków okularowych

Moderator: mfra

Soczewki DT/DTI

Postprzez abc » Czw Kwi 16, 2015 10:05

Bywam na spotkaniach JZO z optykami, ale tam nie można się niczego dowiedzieć. Prezentacja danych z katalogu i tyle, a wobec wielu nowości w soczewkach pytań jest sporo, tylko tam nie ma na to czasu, a i zainteresowanych odpowiedziami też zbyt wielu nie widać.
Z porównania np. soczewek – 6,00 sferycznej w indeksie 1,5 czy w indeksie 1,6, z odpowiednimi soczewkami DT w tych indeksach, widać, że przy uwzględnieniu tej samej grubości środkowej, grubość krawędzi soczewek jest identyczna w całym zakresie średnic. Natomiast soczewki asferyczne (nie wiem która powierzchnia jest asferyczna) wykazują zmniejszającą się grubość z przyrostem średnicy, w stosunku do soczewek o konstrukcji sferycznej czy DT. Soczewki DT, jak rozumiem, nie są soczewkami asferycznymi, ale mają symetrię obrotową. Czy to oznacza, że krzywizna tylnej powierzchni w soczewkach DT i DTI nie jest ciągła? Jeżeli tak, to jakie jest kryterium główne dla tych konstrukcji - stała moc, brak astygmatyzmu skośnego, czy inne?
Na str. 9 najnowszego numeru Izoptyki pisze natomiast, że „Technologia free form umożliwia użycie do produkcji soczewek półfabrykatów o sferycznej powierzchni wypukłej i wykonanie na stronie wklęsłej powierzchni asferycznej lub atorycznej.”.
A więc jednak druga powierzchnia asferyczna? Krzywizna ciągła z symetrią obrotową?
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03

Re: Soczewki DT/DTI

Postprzez mfra » Pon Maj 04, 2015 9:38

W soczewkach produkowanych przez JZO powierzchnie asferyczne stosowane są w trzech różnych grupach soczewek i w każdej z nich asferyzacja ma inną postać i inny cel.

Pierwsza grupa to soczewki oznaczane w nazwie symbolem as np. Izoplast 160 as…… i z tą grupą zazwyczaj kojarzona jest nazwa ”soczewka asferyczna”. Są to soczewki wykonywane z półfabrykatów o powierzchni wypukłej asferycznej. Powierzchnia wewnętrzna jest sferyczna (dla uproszczenie zakładamy, że mówimy o soczewkach jednoogniskowych z cyl. 0.00 D).
Celem asferyzacji jest tu umożliwienie wykonania bardziej płaskiej soczewki bez pogorszenia jakości widzenia (bez wzrostu astygmatyzmu skośnego). W tym przypadku odchylenie rzeczywistej powierzchni asferycznej o sfery są bardzo niewielkie, rzędu setnych lub maksymalnie dziesiątych części milimetra.

Druga grupa to soczewki oznaczane symbolem ASP i dotyczy to tylko Izoplast 150 ASP. Tu również mamy do czynienie z powierzchnią asferyczną na stronie zewnętrznej (w rozumieniu takim, że nie jest to powierzchnia sferyczna), lecz cel stosowania jest z zupełnie inny. Chodzi tu o uzyskanie soczewko o dużej mocy dodatniej przy znacznie mniejszej grubości w środku. Tu odchylenie powierzchni asferycznej od sfery poza czynną częścią środkową soczewki jest już znaczne, nawet do kilku milimetrów. W efekcie, zamiast optymalizacji powierzchni pod kątem redukcji astygmatyzmu, mamy jego istotny wzrost ale, jak wspomniano wyżej, priorytetem nie jest tu astygmatyzm skośny. Stąd mówimy o części czynnej w środkowym obszarze soczewki. Aby rozróżnić te konstrukcje prowadzono dwa różne oznaczenia as i ASP. Konstrukcja ta nazywa jest czasem Omega.

Trzecia grupa to soczewki wykonywane w technologii free-form oznaczane w nazwach symbolami DT i DTI.
Nie są one nazywane soczewkami asferycznymi bo nazwa ta jest zazwyczaj kojarzona z soczewkami wymienionymi w pierwszej grupie. Soczewki DT wykonywane są standardowo z półfabrykatu sferycznego a bazy dobierane są na zasadach analogicznych jak dla tradycyjnych soczewek jednoogniskowych. Powierzchnia wewnętrzna wyliczana jest podobnie jak dla soczewek progresywnych free-form tzn. kryterium głównym jest minimalizacja astygmatyzmu skośnego. W efekcie otrzymamy soczewkę o konstrukcji bardzo zbliżonej do konstrukcji soczewki tradycyjnej, ale o mniejszej odchyłce mocy (przy technologii free-form nie ma potrzeby zaokrąglania promieni wewnętrznych do najbliższego dostępnego promienia narzędzie polerskiego) oraz asferycznej powierzchni minimalizującej aberracje. W przypadku tych soczewek możemy zmienić bazę półfabrykatu a program wyliczy asferyczną powierzchnię wewnętrzną tak, aby dla danej mocy i bazy zminimalizować astygmatyzm skośny. Możemy więc przyjąć, że pomimo braku takiego oznaczenia, soczewki DT i DTI są soczewkami asferycznymi z wewnętrzną powierzchnią asferyczną.

Wszystkie opisane wyżej soczewki są symetryczne osiowo (dla cyl. 0.00 D) i o ciągłej krzywiźnie (jeżeli przez ciągłość rozumiemy brak punktowej zmiany promienia jak ma to miejsce w soczewach lentikularnych.
Brak symetrii osiowej występuje jedynie w przypadku soczewek DTI dla których podano specyficzne parametry montażu (kąt pantoskopowy i kąt krzywizny oprawy). Soczewka taka będzie miała dodatkową pryzmę i cylinder o wartościach zależnych od ww. kątów i mocy soczewki. Dla przykładu soczewka o mocy +6.00 D w wykonaniu standardowym będzie osiowo symetryczna, ale przeznaczona do montażu w oprawie o kącie wygięcia 20 stopni będzie już posiadała pryzmę 0.25 z katem 180 stopni i cyl. 0.83 z kątem 22 stopnie.
*************************************************
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
*************************************************
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec
 
Posty: 884
Rejestracja: Czw Cze 09, 2005 12:08

Re: Soczewki DT/DTI

Postprzez abc » Pon Maj 04, 2015 22:07

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Prawie wszystko jasne. Rozumiem, że soczewki DT to nie są soczewki ze specjalnie obliczaną powierzchnią, tylko zwykłe soczewki sferyczne (lub asferyczne, z asferyczną drugą powierzchnią) wykonane z większą dokładnością, na co pozwala technologia Free Form. Gdyby do wykonania soczewki „optymalnej” potrzeba była moc drugiej powierzchni np. - 4,22 dpt, to taka zostanie wykonana dzięki technologii Free Form. W dotychczasowej technologii taka soczewka miała by moc zaokrągloną np. do – 4,00 dpt., co powodowałoby, że nie byłaby ona już „optymalna”.
Jak jednak rozumieć w takim razie katalog? Przykładowo, dla soczewek w indeksie 1,60 na str. 201, 202 są soczewki – odpowiednio - asferyczne i sferyczne i nie ma tam opcji DT/DTI. Natomiast są soczewki DT/DTI w indeksie 1,60 na str. 203, ale ……. jakiej konstrukcji – sferycznej czy asferycznej (atorycznej)? Zamawiając soczewkę DT w indeksie 1,60 otrzymam soczewkę o konstrukcji sferycznej czy asferycznej? A może powinienem zaznaczyć, że np. chcę soczewkę w indeksie 1,60 DT o konstrukcji sferycznej? Rozumiem też, że nie mogę sobie wybrać dowolnej krzywizny pierwszej powierzchni, a tylko taką, która jest oferowana przez firmę, czyli moja swoboda wyboru bazy w zależności od oprawy nie uległa zmianie w stosunku do dotychczasowych możliwości.
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03

Re: Soczewki DT/DTI

Postprzez mfra » Wto Maj 05, 2015 8:35

Soczewki na str. 203 - Izoplast 160 DT i DTI są zawsze wykonywane z półfabrykatu sferycznego (stąd brak informacji w katalogu o powierzchni asferycznej - zewnętrznej), natomiast powierzchnia wewnętrzna jest wykonywana we free-form jako asferyczna.
W soczewkach DTi DTI można zmieniać bazę soczewki - konstrukcja powierzchni wewnętrznej zostanie tak przeliczona, aby maksymalnie zminimalizować wpływ astygmatyzmu wiązki skośnej.
W przypadku standardowych soczewek, zmiana bazy soczewki zawsze wpływa na zmianę astygmatyzmu wiązki skośnej (z reguły zwiększając go).

Można więc powiedzieć, że w przypadku opraw gdzie musimy wykonać zmian bazy (krzywizny) soczewki, najlepszym rozwiązaniem będą konstrukcje DT lub DTI (DTI jeśli musimy także uwzględnić zmianę parametrów takich jak m.in. CVD, kąt pantoskopowy, krzywizna oprawy).
*************************************************
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
*************************************************
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec
 
Posty: 884
Rejestracja: Czw Cze 09, 2005 12:08

Re: Soczewki DT/DTI

Postprzez abc » Wto Maj 05, 2015 18:44

Bardzo dziękuję. Teraz już chyba wszystko jasne. Szkoda, że nie ma tam informacji, że są to konstrukcje asferyczne. Nieważne, czy pierwsza ,czy druga powierzchnia jest asferyczna. Istotne, że są to konstrukcje zawsze asferyczne lub - jak rozumiem - atoryczne, w przypadku soczewek astygmatycznych z bazowym cylindrem ujemnym.
Wracając do początku, jak pisałem:
" Z porównania np. soczewek – 6,00 sferycznej w indeksie 1,5 czy w indeksie 1,6, z odpowiednimi soczewkami DT w tych indeksach, widać, że przy uwzględnieniu tej samej grubości środkowej, grubość krawędzi soczewek jest identyczna w całym zakresie średnic. Natomiast soczewki asferyczne (nie wiem która powierzchnia jest asferyczna) wykazują zmniejszającą się grubość z przyrostem średnicy, w stosunku do soczewek o konstrukcji sferycznej czy DT. "

mogę więc uznać, że tam gdzie różnice krzywizn są niewielkie (np. setnych części milimetra), to i różnice właściwości pozaosiowych prawie żadne. W innych soczewkach asferycznych różnice są wyraźne w stosunku do konstrukcji sferycznych, co oczywiście przekłada się na ich wyraźnie różne właściwości.
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03


Wróć do Optycy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość