Soczewki SPECIO

Dla optyków okularowych

Moderator: mfra

Soczewki SPECIO

Postprzez abc » Czw Paź 08, 2015 17:08

Na stronie 10 nowego numeru Izoptyki jest przykład realizacji soczewek pryzmatycznych. Podane są wartości PD i pionowego położenia źrenic. Nie ma jednak kąta pantoskopowego i nie ma informacji jak okulary zostały wykonane, tzn. czy odchyłki od podanych poziomych i pionowych wartość PD i H były w wykonanych okularach równe zero, czy może były jakieś niedokładności. Czy należy przyjąć, że kąt pantoskopowy był równy zero?
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03

Re: Soczewki SPECIO

Postprzez mfra » Pią Paź 09, 2015 14:19

Okulary zostały wykonane zgodnie z danymi przesłanymi przez Zakład Optyczny bez żadnych planowanych odchyłek. Oprawa była przesłana do JZO z oznaczonymi punktami montażu i z dokładnie dobraną korekcją (korekcja była zmieniana i dopasowywana przez optometrystę dokładnie do tej oprawy). JZO nie ingerowała w kąt pantoskopwoy czy CVD.
*************************************************
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
*************************************************
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec
 
Posty: 884
Rejestracja: Czw Cze 09, 2005 12:08

Re: Soczewki SPECIO

Postprzez abc » Pią Paź 09, 2015 15:24

Dzięki. Rozumiem, że JZO nigdy nie ingeruje w wartości podane przy zleceniu montażu, tzn. optyk musi podać położenia MRP a nie PD, czyli uwzględnić m.in. kąt pantoskopowy. Zaciekawiło mnie to, bo jeżeli podane wartości były wartościami zmierzonego PD, a nie MRP, to powinna wyjść różnica minimalnej średnicy, a tak wykonane okulary mogłyby być wykonane nieprawidłowo, z przekroczeniem dopuszczalnej ,wg PN, wartości wertykalnego niezrównoważenia pryzmatycznego. Nie musiałoby to skutkować pogorszeniem jakości widzenia, bo przy takich wartościach pryzmatów użytkownik pewnie był cały zadowolony, że w ogóle widzi pojedynczy obraz.
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03


Wróć do Optycy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość