Personalizacja

Dla optyków okularowych

Moderator: mfra

Personalizacja

Postprzez Adekboss1 » Pią Paź 14, 2016 13:33

Witam,
mam pytanie odnośnie soczewek spersonalizowanych. Dla przykładu podam, że sprawa dotyczy mocy +5 z dodatkiem +2. Badanie zrobione dla vertex=10 mm, okulary progresywne Intuitiv Mio z takim samym vertex'em. Zastanawiam się czy w ogóle jest sens podawać ten parametr i czy przypadkiem nie zrobi więcej szkody niż pożytku. Czy przeliczacie Państwo moc na zasadzie: standardowy vertex to np. 13 mm , zmierzony podczas personalizacji to np. 10 i na tej podstawie wylicza się nową moc? Jeśli działa to na innej zasadzie to chętnie się dowiem. Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałem o co mi chodzi.

pozdrawiam
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec

Miejscowość: Poznań

Re: Personalizacja

Postprzez mfra » Śro Paź 19, 2016 9:26

W soczewkach Intuitiv Mio (podobnie zresztą jak Anataeo Mio) moce soczewek przeliczane są do podanych parametrów. Zmiana vertexu wpłynie w pewnym stopniu na moc soczewki. Jednak większe znaczenie będzie miała tutaj zmiana kąta pantoskopowego czy krzywizny oprawy.
Parametry te wpływają także na inset.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Re: Personalizacja

Postprzez abc » Śro Paź 19, 2016 16:39

Adekboss1 chyba słusznie zauważa, że ta personalizacja jest trochę umowna. Z treści formularza zamówienia zamieszczonego w katalogu wynika, że obliczenia wykonywane są „na oko”, a w każdym razie dopuszcza się taką możliwość. Dla kąta pantoskopowego i wygięcia frontu są opcje: „mały-duży”, a dla odległości wierzchołkowej: „mała-standardowa-duża”. Jeżeli nie są znane wartości liczbowe, to niczego nie da się policzyć. Można tylko założyć np., że pomiędzy „mały- duży” jest 5 mm, czy 5 stopni różnicy, a odległość mała czy duża różni się od standardowej, np. 13 mm o +/- 5 mm. Być może takie założenia dają wyniki wystarczająco dokładne dla zastosowań praktycznych (np. dla insetu), ale „personalizacja” kojarzy się jednak inaczej. Optyk (jeżeli w ogóle jest w zakładzie, co zdaje się zaczyna być rzadkością) ma możliwość, wiedzę i umiejętności pozwalające zmierzyć te wartości, więc powinny być podane dane rzeczywiste. W formularzu nie ma też informacji dla jakich odległości wierzchołkowych dobrane zostały przepisane soczewki, zarówno do dali jak i do bliży, a więc obliczanie potrzebnych mocy w ogóle nie jest możliwe. A przecież to ma fundamentalne znaczenie dla jakości korekcji, szczególnie przy większych mocach soczewek.
abc
Stały bywalec

Wróć do Optycy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość