Personalizacja

Dla optyków okularowych

Moderator: mfra

Personalizacja

Postprzez Adekboss1 » Pią Paź 14, 2016 13:33

Witam,
mam pytanie odnośnie soczewek spersonalizowanych. Dla przykładu podam, że sprawa dotyczy mocy +5 z dodatkiem +2. Badanie zrobione dla vertex=10 mm, okulary progresywne Intuitiv Mio z takim samym vertex'em. Zastanawiam się czy w ogóle jest sens podawać ten parametr i czy przypadkiem nie zrobi więcej szkody niż pożytku. Czy przeliczacie Państwo moc na zasadzie: standardowy vertex to np. 13 mm , zmierzony podczas personalizacji to np. 10 i na tej podstawie wylicza się nową moc? Jeśli działa to na innej zasadzie to chętnie się dowiem. Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałem o co mi chodzi.

pozdrawiam
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec
 
Posty: 147
Rejestracja: Pią Sty 20, 2012 15:35
Miejscowość: Poznań

Re: Personalizacja

Postprzez mfra » Śro Paź 19, 2016 9:26

W soczewkach Intuitiv Mio (podobnie zresztą jak Anataeo Mio) moce soczewek przeliczane są do podanych parametrów. Zmiana vertexu wpłynie w pewnym stopniu na moc soczewki. Jednak większe znaczenie będzie miała tutaj zmiana kąta pantoskopowego czy krzywizny oprawy.
Parametry te wpływają także na inset.
*************************************************
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
*************************************************
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec
 
Posty: 884
Rejestracja: Czw Cze 09, 2005 12:08

Re: Personalizacja

Postprzez abc » Śro Paź 19, 2016 16:39

Adekboss1 chyba słusznie zauważa, że ta personalizacja jest trochę umowna. Z treści formularza zamówienia zamieszczonego w katalogu wynika, że obliczenia wykonywane są „na oko”, a w każdym razie dopuszcza się taką możliwość. Dla kąta pantoskopowego i wygięcia frontu są opcje: „mały-duży”, a dla odległości wierzchołkowej: „mała-standardowa-duża”. Jeżeli nie są znane wartości liczbowe, to niczego nie da się policzyć. Można tylko założyć np., że pomiędzy „mały- duży” jest 5 mm, czy 5 stopni różnicy, a odległość mała czy duża różni się od standardowej, np. 13 mm o +/- 5 mm. Być może takie założenia dają wyniki wystarczająco dokładne dla zastosowań praktycznych (np. dla insetu), ale „personalizacja” kojarzy się jednak inaczej. Optyk (jeżeli w ogóle jest w zakładzie, co zdaje się zaczyna być rzadkością) ma możliwość, wiedzę i umiejętności pozwalające zmierzyć te wartości, więc powinny być podane dane rzeczywiste. W formularzu nie ma też informacji dla jakich odległości wierzchołkowych dobrane zostały przepisane soczewki, zarówno do dali jak i do bliży, a więc obliczanie potrzebnych mocy w ogóle nie jest możliwe. A przecież to ma fundamentalne znaczenie dla jakości korekcji, szczególnie przy większych mocach soczewek.
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03


Wróć do Optycy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość