Strona 1 z 1

Zadanie

PostWysłany: Pon Cze 05, 2017 19:34
przez abc
Jest nowy numer Izoptyki i rozwiązanie zadania nr 19. Wynik jest prawidłowy, ale - moim zdaniem - przy założeniu, że punkt daleki oka i punkt dali wzrokowej to te same punkty, a wspomniana w rowiązaniu płaszczyzna główna oka przechodzi przez wierzchołek rogówki.

Re: Zadanie

PostWysłany: Śro Wrz 06, 2017 10:53
przez abc
Dopiszę dalej.
Ukazał się kolejny, 82 numer Izoptyki. Na szybko mam dwie uwagi dotyczące zamieszczonych zadań. W rozwiązaniu zadania nr 20 jest stwierdzenie:
„ Ponieważ oko prawe jest po operacji okiem miarowym, to soczewka o zerowej mocy nie powoduje zmian wielkości obrazu.”
Tak jest przy założeniu soczewki cienkiej. Wiem, że takie założenie jest w treści zadania, ale wydaje się, że dobrze byłoby podkreślić to w rozwiązaniu, ponieważ dla rzeczywistej soczewki powiększenie nie będzie zerowe, o czym większość optyków często zapomina.
Podobna uwaga do nowego zadania nr 21.
W treści zadania jest:
„Jaka heteroforia pojawi się przy obserwacji przedmiotów w odległości 33 cm….”
Dla odległości 33 cm od czego? Od okularów, czy od środka obrotu oka. Domyślam się, że dla uproszczenia podana odległość oznacza odległość od środka obrotu oka, ale standardowo podaje się odległość przedmiotu od okularów, więc chyba dobrze byłoby to uściślić w treści zadania. Chętni do rozwiązywania, chyba powinni wprowadzić odpowiednie zastrzeżenie.

Re: Zadanie

PostWysłany: Nie Gru 03, 2017 17:12
przez abc
Chyba miałem rację, ale w rozwiązaniu nie ma tego zastrzeżenia co do odległości przedmiotu. Tylko obliczenia wskazują, że przyjęto odległość przedmiotu od środka obrotu oka, a nie od okularów. W obliczeniach nie uwzględniono też zmiany wysiłku akomodacyjnego, co powoduje, że wynik jest zawyżony.