Wygięcie czołowe oprawek.

Dla optyków okularowych

Moderator: mfra

Wygięcie czołowe oprawek.

Postprzez Alex1 » Czw Sty 18, 2018 20:02

Mam pytanie, chodzi o z angielska Face form angle, czyli kąt w jakim sa zakrzywione oprawki z przodu.
Moje oprawki lekko się chyba skrzywily,może o dwa trzy stopnie, maja teraz większy kąt,około 9 stopni, czy zmienia to wartości rozstawu ? Mam soczewki -8 w ktorych margines błędu rozstawu zrenic jest bardzo mały.
Załączniki
FFAMeasurement1.jpg
FFAMeasurement1.jpg (19.83 KiB) Obejrzany 379 razy
Alex1
Nowicjusz
 
Posty: 10
Rejestracja: Śro Sty 11, 2017 23:42

Re: Wygięcie czołowe oprawek.

Postprzez abc » Sob Sty 20, 2018 15:05

Oczywiście nie zmienia się rozstaw, ale różnica pomiędzy położeniem środków optycznych soczewek a środkami źrenic. Wielkość tych zmian zależy od wielkości zmiany kąta wygięcia, rozstawu źrenic i od jakiej wartości kąta wygięcia następuje zmiana. Z wcześniejszych postów wynika, że pana rozstaw źrenic jest gdzieś pomiędzy 65 a 69 mm. Załóżmy, że 67 mm. Dla takiego rozstawu zmiana kąta z ok. 6 do 9 0 spowoduje różnicę położenia środków źrenic i środków optycznych soczewek zaledwie na poziomie ok. 0,1 mm (obuocznie) i to w kierunku dopuszczalnym ze względu na wywoływane działanie pryzmatyczne. Z tego powodu - moim zdaniem - nie powinno być problemów.
Zmiana kąta wygięcia frontu oprawy ma natomiast istotne znaczenie z innych powodów. Zakładając, że początkowy kąt wygięcia frontu oprawy był prawidłowy, jego zmiana spowoduje, że osie widzenia oczu i osie optyczne soczewek nie będą się pokrywały. Spowoduje to, że soczewki będą wykazywały, w układzie optycznym soczewka-oko, inną moc, zarówno sferyczną jak i cylindryczną oraz wywołają efekt pryzmatyczny. To wszystko może powodować znaczny dyskomfort, do odrzucenia korekcji włącznie. Zmiany mocy, położenia kątowego cylindra, mocy pryzmatu będą oczywiście zależne od mocy soczewek i wartości kątów wygięcia frontu i kąta pantoskopowego pochylenia ramki. Dla tak małej zmiany kąta wygięcia oprawy moce soczewek niewiele się zmienią i nie powinno być z tym problemu, ale….licho nie śpi i jeżeli odczuwa pan jakąś zmianę (nawet niewielką) lepiej poprawić do właściwego ustawienia.
abc
Stały bywalec
 
Posty: 345
Rejestracja: Wto Maj 27, 2008 18:03

Re: Wygięcie czołowe oprawek.

Postprzez Alex1 » Sob Sty 20, 2018 15:22

Dziekuję za odpowiedz.
Alex1
Nowicjusz
 
Posty: 10
Rejestracja: Śro Sty 11, 2017 23:42


Wróć do Optycy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość