normy

Dla zainteresowanych aspektami prawnymi dotyczącymi optyki okularowej

Moderatorzy: bzbyszynska, mfra

Postprzez slawomir.lech » Sob Cze 11, 2005 9:09

jakie normy traktują o emisji szkodliwego promieniowania przez monitory komputerowe oraz o warunkach jakie muszą takie produkty spełniać aby mogły być sprzedawane? i czy są normy opisujące jakie właściwości powinny spełniać soczewki ochronne do pracy przy komputerze? prosiłbym w miarę możliwości o podanie numerów norm.
slawomir.lech
Nowicjusz
 
Posty: 13
Rejestracja: Czw Cze 09, 2005 12:55

Postprzez bzbyszynska » Sob Cze 11, 2005 9:10

W odpowiedzi na Pana pytanie przesyłam wypowiedż M. Karnickiej, opublikowaną w prasie jejeniogórskiej. Pozdrawiam, Bogumiła Zbyszyńska
tel. 75 39 358

Soczewki do komputera
radzi Marta Karnicka, członek Normalizacyjnej Komisji Problemowej nr 49 ds. optyki i przyrządów optycznych przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, specjalista technolog - fizyk JZO sp. z o.o. - krajowego lidera w produkcji soczewek okularowych.


Liczne kontrowersje budzi temat soczewek okularowych do pracy przy komputerze. Czy powinniśmy je nosić, a jeżeli tak, to które będą dla naszych oczu najlepsze?

Każdy pracujący przy komputerze koniecznie powinien nosić okulary z powłokami antyrefleksyjnymi, dzięki którym eliminowane są „duszki”, „mgiełki”, „szumy informacyjne” itp., a poprawia się kontrast widzenia. Osoby noszące okulary korekcyjne mogą podczas pracy przy komputerze odczuwać większy dyskomfort wynikający z posiadanej wady wzroku, którą lekarze okuliści określają dla dwóch odległości, do dali (mierzona przy ustawieniu oczu na nieskończoność) i do bliży (ustawienie wzroku na odległość ok. 25 do 30 cm). Niestety ani w pierwszym, ani w drugim przypadku nie odzwierciedla to warunków pracy przy komputerze, gdyż odległość oka od ekranu monitora wynosi kilkadziesiąt cm. Każdy pacjent, mający wadę wzroku, powinien w trakcie badania informować lekarza okulistę, że pracuje przy komputerze. Wtedy lekarz przepisze soczewki korekcyjne odpowiednie dla wieku pacjenta i rodzaju wykonywanej pracy. Ludziom z presbyopią (po 40 roku życia) lekarze powinni przepisywać soczewki progresywne np. z serii SIGMA, które zapewnią oczom możliwość pracy na różne odległości - również odległość oko-monitor. Każdemu bez względu na wiek i rodzaj wykonywanej pracy bezwzględnie powinny być zalecane soczewki pokryte powłokami antyrefleksyjnymi Powłoki antyrefleksyjne (przeciwodblaskowe) likwidują bardzo męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni soczewek, tym samym zwiększają komfort widzenia.

Czy to znaczy, że do pracy przy komputerze nie potrzeba okularów ze specjalnymi filtrami ochronnymi?

Wbrew obiegowym opiniom do pracy przy komputerze nie są konieczne specjalne okulary z filtrami ochronnymi, gdyż monitory komputerowe emitują nieznaczne ilości promieniowania szkodliwego dla zdrowia. Obecnie standardem są tzw. monitory niskoradiacyjne (LOW RADIATION), w których promieniowanie jest w dużym stopniu eliminowane. £adunki elektrostatyczne emitowane przez ekran komputerów także nie szkodzą zdrowiu. Pozostaje do wyjaśnienia kwestia wpływu na nasze zdrowie promieniowania UV. I tu należy stwierdzić stanowczo, że emisja tego typu promieniowania przez monitory jest minimalna. Dla porównania - 1 godzina przebywania na słońcu równa się rocznej pracy przy monitorze (doskonałą ochronę wzroku przed szkodliwą częścią promieniowania słonecznego gwarantują wszystkie soczewki produkcji JZO sp. z o.o.).

Co w takim razie szkodzi naszym oczom podczas pracy przy komputerze?

W czasie pracy przy monitorze - często codziennej i wielogodzinnej - oko człowieka wpatrzone jest bez przerwy w ekran monitora, który znajduje się w tej samej odległości od użytkownika. To sprawia, że przez długi czas oko akomoduje na taką samą odległość i mięśnie gałki ocznej (tak samo jak inne mięśnie ciała człowieka) w warunkach tak statycznej pracy tracą swoją elastyczność, a co za tym idzie i sprawność. Z biegiem czasu przyczynia się to do pogorszenia wzroku, które nie jest skutkiem zmian anatomicznych, tzn. zmian krzywizny oka, wydłużenia lub skrócenia gałki ocznej (czyli głównych przyczyn niemiarowości oka), ale wynika z upośledzenia zdolności akomodacji tzn. ze zmniejszenia sprawności mięśni oczu. Szkodliwe dla oczu są również niewłaściwe warunki pracy np.: złe oświetlenie na stanowisku, ustawienie monitora wymuszające nienaturalne ułożenie ciała, głowy i oczu.
Na koniec chciałabym przytoczyć przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. wymogi dotyczące ochrony wzroku (oczu), w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
I tak:
§ 5.1 mówi, że „Pracodawca jest obowiązany do przeprowadzenia na stanowiskach pracy, wyposażonych w monitory ekranowe, oceny warunków pracy w aspekcie: 3) obciążenia narządu wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego pracowników, 4) obciążenia pracowników czynnikami fizycznymi, w tym szczególnie nieodpowiednim oświetleniem.” oraz
§ 7 - „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom: 1) łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub, 2) co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.” W § 8.2 - „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego”.
bzbyszynska
Nowicjusz
 
Posty: 4
Rejestracja: Czw Cze 09, 2005 11:17

Re: normy

Postprzez Gość » Czw Mar 07, 2013 15:47

Podziel się swoimi doświadczeniami w tym temacie. Jeśli to nie problem proszę napisz coś więcej. Z góry dziękuję.
Gość
 


Wróć do Okiem na prawo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron