Anamorfoza

Dla tematów nie mieszczących się w tematyce innych tablic

Moderatorzy: mfra, Admin

Anamorfoza

Postprzez McLeo » Śro Sie 08, 2012 0:52

Dzień dobry. Mam trochę nietypowy problem, ale być może ktoś z JZO czy czytelnikó - optyków będzie potrafił skierować we właściwym kierunku.
Nie jestem ani okularnikiem (jeszcze...) ani optykiem, moim hobby jest wideo i -. Czasem eksperymentuje, wtedy w pobliskim zakładzie optycznym, w którym zwykle zamawiam okulary dla dzieci kupuję soczewki JZO do swoich zabaw. W ten sposób zrobiłem sobie (to zbyt dużo powiedziane, bo tylko oprawiłem soczewkę -8...) zupełnie przyzwoitą - oczywiście jak na warunki domowe - nasadkę szerokokątną do swojej kamery.
Chciałbym jednak spróbować zrobić inny gadżet,czyli nasadkę anamorfotyczną (anamorficzną). Oczywiście można kupić coś takie za bardzo ciężkie pieniądze, ale chodzi o samą ideę - czy się da, w warunkach domowych skonstruować takie urządzenie. Niestety znaleźć informacje na ten temat jest bardzo trudno. Mam więc parę pytań, może ktoś pomoże.
Ludzie próbowali robić taki układ korzystając nie z soczewek, ale dwóch pryzmatów, zaletą była możliwość regulacji, wadą poważne problemy z abberacją chromatyczną.
Zadanie:
- skonstruować nasadkę, która założona na obiektyw (nie-zamiast!) kamery lub aparata "ściśnie" obraz x2. Czyli z prostokąta o proporcjach 12x6 mamy dostać obraz 6x6.
Pytania:
- do tego typu konstrukcji używa się soczewek cięty z walca, a nie z kuli. Czy to samo, co występuję w handlu jako "soczewka cylindryczna" i czy JZO produkuje takie soczewki (słowem - jest szansa, bym je dostał u optyka?)
- czy ktokolwiek posiada wiedzę, schemat takie układu, wie, jakie soczewki dobrać bu uzyskać wymienionych efekt z określonym współczynnikiem "ściskania"?

Nie wiem czy ktokolwiek zdoła pomóc, przeglądałem wiele anglojęzycznych for i nic pomocnego nie znalazłem, ale może chociaż JZO odpowie na temat soczewek...
McLeo
Nowicjusz

Re: Anamorfoza

Postprzez bzbyszynska » Czw Wrz 06, 2012 10:14

Szanowny Panie, oferujemy wyłacznie soczewki okularowe
bzbyszynska
Nowicjusz

Postprzez McLeo » Czw Wrz 06, 2012 11:29

Zdaję sobie sprawę, co nie zmienia faktu że można z tych soczewek hobbystycznie konstruować inne rzeczy i tego dotyczyło też pytanie. Być może powinienem je zamieścić w cześci dla optyków.
McLeo
Nowicjusz

Postprzez Zanetta » Pią Maj 10, 2013 20:26

McLeo napisał(a):Zdaję sobie sprawę, co nie zmienia faktu że można z tych soczewek hobbystycznie konstruować inne rzeczy i tego dotyczyło też pytanie. Być może powinienem je zamieścić w cześci dla optyków.

potrzeba matka wynalazku..
Awatar użytkownika
Zanetta
Nowicjusz

Postprzez Adekboss1 » Śro Lip 10, 2013 13:16

Najlepiej odszukać kogoś kto ma taką przystawkę i skopiować parametry tej soczewki: tzn. krzywizny, grubość, współczynnik załamania światła, moc :) Przydatne mogą się okazać programy do symulacji:
http://www.wolfram.com/solutions/industry/optics/

Niektóre są bardzo dobre ale i drogie.
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec

Miejscowość: Poznań

Postprzez McLeo » Śro Lip 10, 2013 14:30

Niestety to nie takie proste, to niszowy sprzęt. Program - no jasne, tylko trzeba mieć jeszcze wiedzę na temat nie tyle programu co optyki. Więc nawet jakbym miał go za darmo to i tak wiele nie zdziałam.
Inna sprawa, ze np. za cenę tego programu to kupię gotową przystawkę...
McLeo
Nowicjusz

Postprzez Adekboss1 » Śro Lip 10, 2013 22:12

A probowal Pan spytac na forum -? Moze ktos juz zainteresowal sie tym tematem.
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec

Postprzez McLeo » Czw Lip 11, 2013 0:00

Ehmmm no chyba jesteśmy na forum? Ten temat to "święty Graal" niskobudżetowych filmowców. Sam wynalazek jest stary, jest parę jego odmian, można w archiwach patentowych co nieco znaleźć ale trzeba mieć trochę więcej niż mgliste pojęcie na temat optyki by z tego coś wyciągnąć.
McLeo
Nowicjusz

Postprzez Adekboss1 » Pon Lip 22, 2013 20:27

Wpisalem dobrze ale to forum zlikwidowalo mi slowo, ktore wpisalem (nie wiem czemu) chodzilo o forum f o t o g r a f i c z n e
Adek
Awatar użytkownika
Adekboss1
Stały bywalec

Postprzez Papis » Wto Lip 23, 2013 0:25

[quote="Adekboss1"]A probowal Pan spytac na forum -? Moze ktos juz zainteresowal sie tym tematem.[/quote]
Założę się, że próbował, to chyba oczywiste...

Super oferta [url=http://www.czerwony24.pl/wynajem-wypozyczalnia/samochodow-dostawczych/]wynajem samochodów dostawczych [/url]
Ostatnio edytowany przez Papis, Pon Lis 11, 2013 14:15, edytowano w sumie 1 raz
Papis
Nowicjusz

Następna

Wróć do Worek

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość