Anamorfoza

Dla tematów nie mieszczących się w tematyce innych tablic

Moderatorzy: mfra, Admin

Re: Anamorfoza

Postprzez McLeo » Wto Lip 23, 2013 8:06

Próbowałem w różnych miejscach, łącznie z przeglądaniem dokumentów biura patentowego USA. Niestety o ile pierdoły w stylu "domowa nasadka szerokokątna" ze szkiełka od okularów to mogę sobie eksperymentować metodą ruskiego sapera, to już przy soczewkach cylindrycznych zaczyna być to droga zabawa.
Trzeba mieć prawdziwą wiedzę na temat optyki a nie gdybać, dlatego wiec pisałem tutaj ponieważ istnieje potencjalna szansa, że ktoś zna temat albo jest w stanie na podstawie swojej wiedzy optycznej wymyślić jakby to mogło działać.
Problem jest o tyle specyficzny, że chodzi o nasadkę na już istniejący obiektyw, a nie obiektyw jako taki.
Temat nie jest trywialny, ale być może w wersji "home", nie oczekując cudów udało by się tak dobrać soczewki, które byłyby wystarczające do zabawy i eksperymentów z wideo, podobnie jak "fisheye" z judasza czy soczewki minusowej.
McLeo
Nowicjusz

Postprzez Zielnik » Wto Sie 13, 2013 17:24

Jest to ciekawe zjawisko i z chęcią zobaczyłbym efekty stworzenia tego w domu. Będę tu zaglądać i mam nadzieję, że Ci się uda.
Zielnik
Nowicjusz

Postprzez Jimmie1393 » Czw Wrz 12, 2013 23:15

Również proszę o relację z przedsięwzięcia
Jimmie1393
Nowicjusz

Postprzez McLeo » Pią Wrz 13, 2013 13:55

Póki co jedynie drobny eksperyment mi się udał i chyba nic więcej się nie uda. Ogólnie rzecz biorąc, nasadka anamorficzny działa mniej więcej tak, jak odwrócona lornetka. Tyle, że lornetka "pomniejsza" obraz w całości, we wszystkich kierunkach, a anamorf powinien tylko w poziomie.
Teoretycznie powinna wystarczyć "minusowa" soczewka cylindryczna. I... rzeczywiście niemal starcza. Dostałem w prezencie do eksperymentów od zaprzyjaźnionego sklepu z okularami taką soczewkę, na której uczniowie uczą się szlifować. Soczewka ma moc -4 i rzeczywiście działa tak, jak ma działać, czyli zwęża obraz! Przy odpowiednim ustawieniu kamery teoretycznie mamy więc anamorficzny obraz (oczywiście łapanie ostrości tylko ręczne). I tu się w zasadzie miód kończy, zaczyna się dziegieć.
1. Przy mocy -4 czyli już całkiem sporo, rzeczywiste ściśnięcie obrazu a co za tym idzie - aspekt pixela w programie do edycji wideo zmienia się na ok. 1,1-1,2. Oczekiwana wartości to x 1,5 o nawet 2,5. Właściciel zakładu mówił, że być może jeszcze "w odpadach" ma mocniejszą soczewkę, muszę do niego podskoczyć.

2. Niestety zwykłe, okularowe szkło "cylindryczne" tak naprawdę z tego co widzę to nie do końca cylinder, a raczej wycinek "jaja", z rozciągnietej sfery. W związku z tym dostajemy obraz zdeformowany także w pionie. Do tego abberacja sferyczna i chromatyczna jest na tyle mocna, że w zasadzie zabawa mija się z celem.

Podsumowując, na tym etapie uważam, ze w sposób w miarę tani, łatwy lekki i przyjemny nie da się w domowych warunkach zrobić z soczewek od okularów. Co wcale nie znaczy, że nie można gdzies zamówić odpowiedniej soczewki.
Jak zdobędę - choć za bardzo nie mam pomysłu skąd odpowiednie pryzmaty, może spróbuję uzyskać to samo na pryzmatach.
McLeo
Nowicjusz

Postprzez Sup3rRub172 » Sob Wrz 14, 2013 8:08

Podziwiam ludzi, którym chce się bawić w coś takiego :) Jestem ciekawa, czy coś z tego wyjdzie.
Sup3rRub172
Nowicjusz

Postprzez SzefMarietta93 » Śro Wrz 18, 2013 18:41

To fakt, ciekawe i jestem ciekawa jakie będą ostateczne efekty:)

Ostatnio edytowany przez SzefMarietta93, Śro Gru 04, 2013 12:58, edytowano w sumie 1 raz
SzefMarietta93
Nowicjusz

Postprzez 4sunc10nXYZ86 » Czw Wrz 19, 2013 12:08

Wiadomo coś na temat postępu sprawy? Jakiś progres?
4sunc10nXYZ86
Nowicjusz

Postprzez McLeo » Czw Wrz 19, 2013 12:12

Nie byłem jeszcze po mocniejszą soczewkę, sorry...
McLeo
Nowicjusz

Postprzez bestervin89 » Pon Paź 14, 2013 17:35

W takim razie czekamy na rozwój sytuacji:)

Ostatnio edytowany przez bestervin89 Wto Gru 17, 2013 14:22, edytowano w sumie 2 razy
bestervin89
Nowicjusz

Postprzez McLeo » Pon Paź 14, 2013 19:50

No więc odebrałem najmocniejszą soczewkę jaką zgodził się podarować mi miły pan z zakładu optycznego. Mimo, że soczewka ma już wartość -6, efekt jak widać jest ledwo, ledwo. Od razu mówię, że pixel aspect ratio ustalałem na oko i ustawiłem na 1,2. Wydaje mi się, że powinien być nawet jeszcze mniejszy.
U góry obrazek normalny obrazek z kamery, niżej z soczewką cylindryczną.
Jak widać, szału ni ma.

Image

Żeby nie odpuścić zupełnie, zrobię jeszcze próby z systemem luster, jak znajdę gdzieś w miarę wypukłe lustro. Pryzmaty, które prawdopodobnie dałyby najlepszy efekt, to już zabawy zbyt drogie by miały sens jako zabawy, zwłaszcza, że dopasowanie dwóch pryzmatów tak, by nie dostać wszystkich kolorów tęczy jest niemalże niemożliwe.
McLeo
Nowicjusz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Worek

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość