Polaryzacja w szkłach korekcyjnych, xperio

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Re: Polaryzacja w szkłach korekcyjnych, xperio

Postprzez Maruda » Śro Lip 29, 2015 1:06

A teraz tak to wyglada w swietle laserowym:
[attachment=1]laser1.JPG[/attachment]
[attachment=0]laser2.JPG[/attachment]
Chcialbym zwrocic uwage na niecalkowie i niejednolite wytlumienie wiazki laserowej przez okulary z soczewkami JZO.
Obydwa zdjecia zostaly wykonane w identycznych warunkach.
Oczywiscie moge jeszcze pojechac nad wode i zrobic kilka fotek przy slonecznej pogodzie, tylko pytanie po co. Roznica dokladnie taka sama jak przy promieniu lasera (wiem, bo testowalem).
Czekam na wyjasnienia, sugestie itp.
Z gory dziekuje.
Załączniki
laser2.JPG
laser2.JPG (38.45 KiB) Obejrzany 2028 razy
laser1.JPG
laser1.JPG (35.78 KiB) Obejrzany 2028 razy
Maruda
Aktywny

Postprzez wuju » Śro Lip 29, 2015 9:54

Dzis przyjda okulary w moim rozmiarze z nowymi xperio zobaczymy czy cos sie zmienilo
I dostane tamte zamale, zobaczymy jak sie zachowaja bez oprawy. Mozesz zdradzic jakiej firmy sa te lepsze soczewki?
wuju
Nowicjusz

Postprzez Maruda » Śro Lip 29, 2015 11:09

Soczeki JZO to drivewear, te drugie to standardowe soczewki polaryzacyjne pentaxa (chyba).
Okulary zamawialem u dobrego, aczkolwiek drogiego optyka w UK. Malem zamiar zamowic soczewki Zeissa, ale po dyskusji dlaczego, i po obejrzeniu nieszczesnych "pelnowartosciowych" okularow z Pl, zdecydowalem sie na stanardowe soczewki, przy czym optyk zdecydowanie podkreslil, ze poza cena nie zauwazyl bym roznicy (jezeli okulary zostana poprawnie wykonane).
Jezeli chodzi o soczewki JZO to jestem przekonany, ze przed zalozeniem byly dobre. Problem w jakosci montazu oraz kontroli jakosci po wykonaniu (ten, kto robi tego duzo najprawdopodobniej zrobi to dobrze). Jak jest z kontrola jakosci, przekonalem sie na wlasnej skorze. Stad moje podejscie do JZO.
Chcialbym rowniez zaznaczyc, ze ani Transitions Polska, ani Transitions Global (wlasciciele patentu) nie uznaly za stosowne odpowiedziec na moja skarge, lub wypowiedziec sie w sprawie (widocznie maja bezgraniczne zaufanie do ZJO). Zostawiam to bez komentarza.
Maruda
Aktywny

Postprzez wuju » Śro Lip 29, 2015 19:42

Przyszły mi moje okulary, w końcu rozmiar który zamawiałem, jest trochę lepiej, ale powiedzieć że to są szkła z dobrą polaryzacją to lekka przesada, może na 50% jest niezła ale pozostałem 50% to już jej brak, ponoszę je trochę i zobaczymy jak się spisują, ale już widzę ze odbicie jest tylko niwelowane na środku szkła.
I wychodzi na to że to nie oprawka i montaż jest winny tylko szkło, bo mam te które były za małe i też jest widać przebicia, a nic na nie nie naciska.
Pochodzę w nich zobaczymy, ale obawiam się że będzie mnie to irytować
Załączniki
DSC_0226.JPG
DSC_0226.JPG (66.19 KiB) Obejrzany 2021 razy
DSC_0225.JPG
DSC_0225.JPG (104.75 KiB) Obejrzany 2021 razy
wuju
Nowicjusz

Postprzez Maruda » Czw Lip 30, 2015 14:19

Nie wiem na ile sa to naprezenia, a na ile moze to byc efekt np przegrzania soczewek podczas ich obrobki.
Probowalem cos znalezc na temat przegrzania soczewek polaryzacyjnych, ale znalazlem tylko tyle, ze przegzranie moze je uszkodzic.
Jak wyglada takie uszkodzenie - nie wiem. Powinienem miec gdzies taki byle jaki filtr polaryzacyjne go aparatu.
Jak go znajde, sproboje go przygrzac zapalniczka z jednej strony i zobaczymy co wyjdzie.

Bez wzgledu na przyczyny, jak widziales na zalaczonych przeze mnie fotkach, mozna okulary polaryzacyjne wykonac praktycznie perfekcyjne
(corka tez uzywa "polaroidow" wykonanych w UK, w przecietnym zakladzie optycznym i wygladaja przed monitorem prawie identycznie jak moje - rowniez szkla korekcyjne, naprezenia minimalne na obrzezach). Jak to wyjasnic?
Dlaczego ZJO nie kwapi sie zajac stanowiska w sprawie? Czy tak maja wygladac okulary wyposazone w Wasze soczewki?
Maruda
Aktywny

Postprzez Maruda » Sob Sie 15, 2015 16:14

Szanowny Panie Moderatorze. Gdzie sie Pan podziewa. Gdzies sie Pan zaszyl, czy calkiem po prostu nie chce Pan udzielic informacji.
Prawde mowiac wcale sie Panu nie dziwie. Jest Pan w narozniku (w duzej mierze dzieki wlasnej polityce) i cokolwiek Pan odpowie, bedzie zle.
Jezeli podrzymuje Pan, ze moje okulary sa pelnowartosciowe, prosze bardzo – tak wyglada jakosc JZO w porownaniu z innym producentem soczewek.
Jezeli natomiast sa wadliwe, to w jaki sposob rzeczoznawca JZO uznal je za pelnowartosciowe.
W chwili obecnej obydwie mozliwosci sa rownie prawdopodobne, a dochodzi do tego conajmniej niefrasobliwosc Pana Kierownika ds Sprzedazy.
Co Pan odpowie klientowi, ktorego okulary po wymianie gwarancyjnej soczewek wygladaja dokladnie tak samo jak przed wymiana.
Juz wiem, powie Pan zapewne “Lasciate ogni speranza voi ch'entrate”.
Zycze dlaszych sukcesow zawodowych.
Maruda
Aktywny

Postprzez mfra » Wto Sie 18, 2015 11:03

Szanowny Panie Maruda.
Nigdzie się nie "zaszyłem" po prostu "cum tacent, clamant".
A tak na poważnie: czasem ludzie po prostu wyjeżdżają na urlop.
Jeśli chodzi o naprężenia w soczewkach polaryzacyjnych to chyba już wszystko zostało w tym wątku powiedziane.
Oprawa okularowa deformuje wszystkie soczewki plastikowe w większym lub mniejszym stopniu - zależy to w dużej mierze od umiejętności optyka. Natomiast w zwykłych soczewkach korekcyjnych (niepolaryzacyjnych) te zniekształcenia są po prostu niewidoczne - można je zauważyć dopiero pod polaryskopem ( ostatnie zdjęcie - polaryzacja3 - to zwykłe okulary korekcyjne sprawdzone przez soczewkę polaryzacyjną - jak widać naprężenia też tu występują, a koleżanko funkcjonuje w nich bezproblemowo)
Jak już wcześniej wspomniałem Panie Maruda - wg JZO soczewki wysłane do optyka były pełnowartościowe i tutaj nic się nie zmienia.

Do wuju: Soczewka zamontowana w oprawę była poddana pewnym naprężeniom. Wyciągnięcie jej z oprawy nie zniweluje już tych naprężeń w 100% - są to zmiany nieodwracalne.
Czy te naprężenia są dla Pana rzeczywiście takie uciążliwe?

A tu dla zilustrowania jak wygląda soczewka polaryzacyjna okrągła - nie wycięta do kształtu oprawy. Zdjęcia robione tą samą techniką co Państwa zdjęcia:
Załączniki
polaryzacja 1.jpg
polaryzacja 1.jpg (65.21 KiB) Obejrzany 1981 razy
polaryzacja 2.jpg
polaryzacja 2.jpg (46.28 KiB) Obejrzany 1981 razy
polaryzacja 3.jpg
polaryzacja 3.jpg (61.58 KiB) Obejrzany 1981 razy
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez Maruda » Wto Sie 18, 2015 13:09

Witam i dziekuje za wiadomosc.
Raczej "Qui tacet, consentire videtur".
Czyli wina optyka. Bo to, ze mozna soczeki polaryzacyjne zamontowac w oprawach z ninimalnymi naprezeniami juz udowodnilem (a raczej udowodnil brytyjki optyk). Chociaz niekoniecznie, bo wadliwie wykonana soczeka moze nie dac sie prawidlowo oszlifowac i oprawic, to tak na marginesie.
Jezeli Pan przejedzie sie z takimi okularami (te z naprezeniami) w sloneczny dzien nad wode to zauwazy Pan, ze wcale nie eliminuja one odbic slonca od tafli wody, co stawia pod wielkim znakiem zapytania ich wlasciwosci polaryzacyjne. Dlaczego te "brytyjskie" tlumia takie odbicia idealnie - musza byc chyba jakies czary (chyba, ze tak jak z jezdzeniem po lewej stonie, polaryzacja swiatla opiera sie na innych prawach).
Do czego zmierzam, okuraly z takimi naprezeniami NIE SPELNIAJA SWOJEJ ROLI JAKO FILTR POLARYZACYJNY, w zwiazku z tym sa produktem BEZWARTOSCIOWYM.
Panie Wuju, jak Pan nie ma zrodla swiatla laserowego, to proponuje udac sie w sloneczny dzien (najlepiej rano albo po poludniu) nad wode i samemu sprawdzic.
Czy Pan Mfra moze wytlumaczyc jak powinna wyglagac tafla wody przez soczeki polaryzyjace przy sloncy swiecacym "w plecy".
Dla ulatwienia, prosze bardzo zalacznik- a zdaje mi sie, ze zdjecie pochodzi z materialow promocyjnych JZO.
Niestety, moje driveweary (tak jak najprawdopodobniej Panskie Xperio) daja obraz taki jak po lewej, dziwnym zbiegiem okolicznosci druga para daje obraz taki, jak po prawej. Czy w zwiazku z tym w dalszym ciagu moja reklamacje za "bezzasadna"?
Mnie naprezenia nie przeszkadzaja, przeszkadza mi fakt, ze okulary, za ktore nie malo zaplacilem, nie spelniaja swojej roli.
Wada fizyczna polega na niezgodności sprzedanego Produktu z Umową Sprzedaży. W szczególności sprzedany Produkt jest niezgodna z Umową Sprzedaży, jeżeli:
......nie ma właściwości, o których istnieniu Sprzedawca zapewnił Klienta, w tym przedstawiając próbkę lub wzór.....
Czy w zwiazku z powyszym zechce Pan zrewidowac stanowisko rzeczoznawcy JZO (rowniez swoje) w sprawie mojej reklamacji i przeslac je na rece wiadomego zakladu optycznego? 24 miesiace od sprzedazy jeszcze nie uplynelo, a sprzedawca zostal o istnieniu wady poinformowany niezwlocznie po jej stwierdzeniu.
Jezeli tak, to z gory dziekuje.
Załączniki
soczewka polaryzacyjna.jpg
tak wyglada roznica przy zastosowaniu prawidlowo dzialajacej soczewki polaryzacyjnej
soczewka polaryzacyjna.jpg (27.09 KiB) Obejrzany 1979 razy
Maruda
Aktywny

Postprzez Maruda » Wto Sie 18, 2015 14:19

I jeszcze jeden maly szczegolik.
Prawiek kazdy optyk w Wielkiej Brytanii jest wyposazony w tester okularow poraryzacyjnych. To taki obrazek umieszczony za szybka i specyficznie oswietlony.
Patrzysz i mowisz co widzisz. Zakladasz okulary polaryzacyjne i okazuje sie, ze wczesniej nie widziales polowy szczegolow. Tak wiec na miejscu mozesz sprawdzic, czy Twoje okulary dzialaja tak, jak powinny. Moze to byc np tekst, w ktorym spostrzezenie pewnych liter, wyrazow zalezy od uzycia filtra polaryzacyjnego. Przeczytaj tekst przed i po zalozeniu okularow polaryzacyjnych. Jezeli przeczytasz poprawnie, optyk ma gwarancje poprawnie wykonanej uslugi.
Wykonanie takiego testera nie powinno stanowic problemu dla JZO, prawda? A moze by tak kazdy optyk kupujacy szkla polaryzacyjne w JZO byl zobowiazany taki tester posiadac (to nie powinno byc drogie). Wtedy bedzie jasne i z niemal 100% dokladnoscia mozna bedzie stwierdzic, czy soczewki dzialaja tak, jak powinny. Wtedy dla takich "pieniaczy" jak moja skromna osoba nie bedzie racji bytu, prawda? No, chyba, ze ZJO obawia sie, ze wtedy nic juz nie sprzeda.
Proste? Skuteczne? Jak Panstwo nie macie nic do ukrycia, to dlaczego z takiej rady nie skorzystac?
Zakonczy to w sposob zdecydowany moj spor z Panstwem, a w przyszlosci uniknieniecie Panstwo podobnych posadzen.
Prosze powiadomic mnie (i innych zainteresowanych w temacie), czy i kiedy ten pomysl zamierzacie Panstwo wprowadzic w zycie?
Pozdrawiam z calego serca. W pazdzierniku bede kilka dni w Polsce i bardzo chetnie u "mojego" optyka z takiego testera skorzystam.
Maruda
Aktywny

Postprzez wuju » Wto Sie 18, 2015 21:01

Generalnie, w moich okularach jest polaryzacja, tylko że nie jest pełna.
zrobię zdjęcie na jakimś odbiciu, ale generalnie wygląda to tak samo jak na monitorze.
Same naprężenia nie są uciążliwe. Tyle że we wszystkich jasnych miejscach widzianych na zdjęciach na monitorze nie ma polaryzacji.
tylko centralnie ona występuje.

Najbardziej uciążliwe jest to gdy patrzymy na samochód z bliska, gdzie element od którego odbija się światło ma różne odcienie.

Ja rozumiem że naprężenia musza być, tylko szkoda że nikt nie informuje klienta że tak będzie, a zamiast tego jest serwowany pakiet porównań gdzie polaryzowany jest caly obraz i wygląda to pięknie, a w rzeczywistości są plamy

Pęknie widać jak wygląda pełna polaryzacja, i gdzie tu porównać z tym co ja otrzymałem ?? szkoda ze ta wiedza mnie sporo kosztowała

https://www.youtube.com/watch?v=TyPxxD2Rs7U
wuju
Nowicjusz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości