Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powięks

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powięks

Postprzez Xiaomi » Wto Paź 18, 2016 15:03

Witam,
planuję na dniach zakupić okulary i mam pytanie do doświadczonych użytkowników tego oto forum.

Mam astygmatyzm, w ostatnim badaniu miałem taki wynik: plusy jedno oko +5,50 -1,00, drugie oko 5,25 -1.00.
Podczas następnego badania raczej nic się nie zmieni, lub zmieni się minimalnie.

Byłem u całkiem popularnego optyka w moim mieście, a mianowicie "Optometria Karczewski" i tam oferowano mi soczewki okularowe podwójnie asferyczne o indeksie 1,74. Koszt jednej soczewki to 850~ zł przy antyrefleksach itp.

Następnie udałem się do Vision Express i tam Pani stwierdziła, że ich najdroższe (i w teorii najlepsze) soczewki okularowe kosztują 900 zł przy indeksie 1.74, ale za parę! No świetnie powiedziałem, ale czy one są podwójnie asferyczne? Pani po chwili zawahania stwierdziła, że tak.

I tutaj nasuwają się moje pytania:
1. Skąd taka różnica w cenach tych soczewek okuarowych? Z tego co wiem szkła z Vision Express należą do Hoyi. U Karczewski nie mam pewności.
2. Czy szkła podwójnie asferyczne faktycznie redukują efekt powiększoych oczu? I czy przy skroni będzie widoczne duże powiększe, jak ma to w przypadku moim obecnych szkieł, również z indeksem 1.74, lecz zakładam że nie są one asferyczne, bo patrząc w bok mam rozmazany obraz.
3. Czy rzeczywiście warto dopłacać do soczewek o indeksie 1.74, czy lepiej wybrać indeks 1.67 (podwójnie asferyczne u Karczewski kosztują ok 200 zł mniej za sztukę). Słyszałem, że różnica w widzeniu jest lepsza na 1.67 - lecz czytałem też o soczewkach asferycznych i zrozumiałem z tego wszystkiego to, że w podwójnie asferycznych widzi się w każdej części soczewki tak samo.
4. Wybrałem sobie oprawki o takich wymiarach. Czy zakładając, że wybrałbym podwójnie asferyczne o indeksie 1.67/1.74 będą bardzo powiększone krawędzie na rogach oprawek?
http://i.imgur.com/oBLpEof.jpg

Pozdrawiam wszystkich użytkowników i z góry dziękuję za pomoc.
Xiaomi
Nowicjusz

Re: Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a pow

Postprzez mfra » Śro Paź 19, 2016 9:43

Akurat Hoya to konkurencja JZO :)

Ad 1. Najprawdopodobniej w Optometria Karczewski zaproponowana Panu soczewki Hoyi lub Seiko (która także należy do grupy Hoya). Czy w VE zaproponowano Panu soczewki Hoyi - nie wiem. Należałoby zapytać.
Ad 2. Soczewki asferyczne i podwójnie asferyczne redukują powiększenie/pomniejszenie oczu, ale go nie niwelują - większy wpływ ma tutaj indeks soczewki.
Ad 3. Proszę poprosić optyka o symulacje grubości dla dwóch indeksów - np. 1,67 i 1,74 - na tej podstawie zadecyduje Pan czy warto dopłacać. Ogólnie indeks 1,67 jest ciut gorszym pod względem optycznym materiałem niż indeks 1,74.
Ad 4. Jak wyżej - prosić optyka o symulacje.

Pozdr.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez Xiaomi » Śro Paź 19, 2016 14:08

A czy wie Pan gdzie w mieście Toruń mogę zakupić soczewki okularowe firmy Jzo?

I dlaczego przeczytać można na różnych forach, że użytkownicy w 1,74 widzieli gorzej niż w 1.67?
Dowiedziałem się, że moje obecne szkła to Hoya asferyczne z indeksem 1.74 i z wszystkimi uszlachetniami. Chętnie wypróbowałbym produkty państwa firmy. Średnio jestem zadowolony z obecnych. Również pani w pewnym punkcie optycznym stwierdziła, że to czy wybiorę 1.67 czy 1.74 nie ma wpływu na wielkość oczu, a jedynie grubość szkieł.
Xiaomi
Nowicjusz

Postprzez mfra » Czw Paź 20, 2016 9:49

To, że ktoś widzi gorzej w 1,74 niż w 1,67 może wynikać z faktu, że soczewki są nieprawidłowo montowane (bez uwzględnienia wysokości montażu). Tak naprawdę ta sama osoba musiałaby zrobić sobie dwie pary identycznych okularów tylko ze zmienionymi soczewkami - wtedy można porównać jakość widzenia pomiędzy jednymi a drugimi soczewkami.
Przykładowo różnica grubości soczewek dla Pana mocy (+5,50 / -1,00) dla średnicy fi 65 jest znikoma: soczewka w indeksie 1,67 ma grubość w środku 4,6 mm, a w indeksie 1,74 - 4,3 mm...

Teoretycznie współpracujemy z większością Zakładów Optycznych w Polsce - wystarczy tylko podkreślić, że zależy Panu na soczewkach JZO.
Na pewno proponuję, aby poprosił Pan u optyka o konkretną kalkulację/ porównanie różnych soczewek.

Pozdrawiam,
M.F.
Michał Frączek
Sales Solutions Manager
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez Xiaomi » Pią Gru 09, 2016 1:20

Żeby nie zakładać nowego wątku napiszę w tym.

Byłem o okulisty dwa i pół roku temu i po badaniu miałem takie wartości:
+5,50 -1,00, drugie oko 5,25 -1.00

Teraz byłem najpierw u prywatnego okulisty, tam byłem bardzo niezdecydowany podczas doboru mocy. Przy większości widziałem podobnie.
Koniec końców zapisała mi wartości 4,5 na lewe i prawo oko i cylindy -1.

Następnie poszedłem do optometrysty, który przypisał mi na lewe oko 2,5 cyl -1, a na prawe 3.75 -1.

Ja byłem bardzo zdziwiony skąd ta różnica w pomiarach, ten zasugerował mi, że przy takich większych mocach w plusach obraz mi się powiększa, ale nie wpływa to na jakość widzenia.
I FAKTYCZNIE.
Zarówno przy 2.5, jak i 3.5 widziałem cyferki z najniższego rzędu, z tym że przy 3.5 obraz był dużo większy, przez co pozornie widziałem lepiej.

Co o tym sądzicie?
1.Czy przez te wszystkie lata na badaniach wzroku oszukiwałem się, że pozornie widzę lepiej, a tak naprawdę zmniało się powiększenie obrazu, dlatego twierdziłem że w większych mocach obraz jest większy?
2. Okulistka przypisała 4,5 na jedno i drugie oko, skoro lewe oko mam dominujące, jest zdecydowanie mocniejsze i np. przy długim przesiadywaniu przed komputerem prawe oko mi ucieka na zewnątrz?
3. Optometrysta stwierdził, że te uciekające oko bierze się prawdopodobnie z zbyt wielkich mocy soczewki okularowej.
4. Czy to możliwe, że w ciągu 2 lat wzrok mi się tak znacząco polepszył?
Przypomnę.
2,5 roku temu:
OP +5,50 -1,00, OL 5,25 -1.00
Teraz u okulisty
OP +4.5, -1,00, 175 stopni OL +4,5, -1.00, 175 stopni
Optometrysta
OP +3.75, -1.00, 175 stopni OL +2.5, 1.00, 175 stopni

Dodam, że wybrałem soczewki okularowe zgodnie z zalecaniami optometrysty.
Xiaomi
Nowicjusz

Postprzez abc » Pon Gru 12, 2016 11:46

Jakie moce soczewek pan nosi obecnie do dali i do czytania i jak pan w nich widzi? Ile ma pan lat?
abc
Stały bywalec

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość